החללים הכי יפים והכי על זמניים הם אלה שלא ניתן לשייך דווקא לעשור עיצובי ספציפי או לעידן היסטורי מסוים, אלא כאלה המשלבים אלמנטים מכאן ומכאן – מההווה והמעבר. הרצון לשלב ישן עם חדש בעיצוב הבית יכול להיות מונחה כתוצאה מהסגנון האישי שלכם, מהסגנון שמכתיב הבית או מרהיטים שפשוט קיבלתם בירושה והם יקרים לליבכם, אך כיצד תוכלו לעשות זאת נכון? איך משלבים ישן עם חדש, וינטאג' ועתיקות עם סגנון עכשווי ומודרני? הנה כמה טיפים שיסייעו לכם בכך.

וינטאג' VS עתיק – מה ההבדל?

ההגדרה המקובלת של פריט עתיקות הוא פריט בן יותר מ-100 שנים. וינטאג', לרוב, ייחשב כל פריט בן יותר מ-20 שנים אך פחות מ-100 שנים. פריטים מודרניים, לעומת שניהם, נחשבים פריטים מאמצע המאה ה-20 או פשוט ככינוי למילה נרדפת לפריטים עכשוויים – בני פחות מ-20 שנה או מותגים חדשים.

מצאו את האיזון הנכון

הבית שלנו צריך להיות בנוי מאוסף של דברים שאנחנו אוהבים ומוצאים בהם משמעות, לאו דווקא קטלוג מסודר של רהיטים התואמים זה לזה. יחד עם זאת, כדאי לשלב באיזון נכון בין הפריטים השונים, ישן מול חדש. חשוב לקחת בחשבון שפריטים שונים הנחשבים לעתיקים, לאו דווקא מתאימים לאורח החיים ולנוחות המודרנית, והם יוצרו בעידן אחר עבור אנשים עם סטנדרטים אחרים, ולכן קחו זאת בחשבון בבואכם לעצב את החלל. כך למשל, כורסאות עשויות עץ כבד עם ריפוד עתיק אולי יתאימו יותר ליד הקיר, לעומת שולחנות קפה מודרניים המתאימים יותר בסמוך לספה, במיקום מרכזי יותר. כך החדר יהנה מאיזון נעים ולא תרגישו שיש חוסר סימטריה בין הפריטים השונים.

כורסאות, שולחנות או טקסטיל: צורה מול פונקציונליות

כשאתם שוקלים האם וכיצד לשלב פריטים ישנים עם מודרניים, חשוב לקחת בחשבון גם את הצורה וגם את הפונקציונליות והתפקוד של הפריט. פריטי וינטאג' או עתיקות לרוב יהיו מאופיינים בסגנון אמנות משובח שקשה מאוד להניח עליו את היד היום, ולרוב יכללו גילופי עץ מורכבים, טקסטורה או סגנון דקורטיבי שמאוד אפיין ימים עברו אך פחות ופחות נפוץ היום – לכן, כדאי לשלב בין פריטים מודרניים לעתיקים במשחקי קווים, טקסטורות וגילופי עץ מגוונים, כדי שיהיה שילוב נכון בין טרנדים אופנתיים ופריטים מודרניים לבין פריטים על זמניים.

שוקלים לחדש פריט וינטאג'? מעולה!

אמנם יש מעט מאוד דברים שיכולים להתחרות בקסם של פריט עתיק או וינטאג' מבחינת הנראות וגם מבחינת הערך שלו, אבל האמת היא שאתם לא חייבים לשמור את כל פריטי העתיקות שלכם במצבם המקורי, אלא פשוט לחדש אותם בהנאה כדי שיתאימו לסגנון עכשווי יותר. מצאתם מסגרת מיטה עתיקה בשוק הפשפשים, כורסאות יפהפיות עם ריפוד קרוע או ארון עתיק? קחו רגע ודמיינו איך הוא יראה לאחר צביעה או חידוש, רצוי בגוונים המתאימים ליתר העיצוב בחלל.

ריפוד מחודש, למשל, יכול להעניק לכל ענתיקה תחושה מודרנית בלי לוותר על קסם הוינטאג' היפהפה. אם אתם בוחרים בהדפס מיוחד, תוכלו לרתום אותו לטובת העיצוב כולו – למשל, לבחור בפסים על ספה בעיצוב מעוקל, או פרחים על כסא בעל גב ישר. אם אתם כבר מחדשים את הרהיט, כדאי לרענן גם את הקפיצים ואת המנגנון הכללי שלו. זה יוסיף לנוחות ויאריך את ימיו.

איך יוצרים הרמוניה?

אחד האתגרים הגדולים בשילוב שבין פריטים ישנים לבין חדשים הוא להבין כיצד לגרום לתקופות וסגנונות שונים לעבוד יחד, בסגנון מלוכד ואחיד יחסית. גם עיצוב הפנים האקלקטי ביותר זקוק לאיזון והרמוניה – וכך תעשו זאת נכון. לעתים הדרך הקלה והפשוטה ביותר להשיג את האיזון הוא באמצעות שימוש בפלטת צבעים אחידה. אם אתם אוהבים ליצור בעצמכם ולהחיות רהיטים ופריטי נוי לגמרי לבד, תוכלו ליצור המשכיות בחלל באמצעות צביעת שידות לילה, כורסאות, כסאות לפינת האוכל או שולחנות האוכל בגוון אחיד – למשל, שמנת, ולהוסיף פריטי נוי נוספים בגוונים משלימים. כך גם אם הפריטים לא מאותה תקופת זמן ולא באותו סגנון, המראה יהיה אחיד ויפה.

פריטים עם כוח

אם אתם רוצים ליצור אפקט של "וואו" בחלל בשילוב בין מודרני לעתיק, בחרו בפריט עם אמירה עיצובית דומיננטית מאוד כמו ארון עתיק, ראש מיטה בסגנון הבארוק או אר-דקו, או שולחן אוכל מסיבי ועתיק. הפכו את הפריטים הללו לפונקציונליים ומתאימים לאורח החיים המודרני באמצעות צביעה, שיפוץ או הוספת ריפוד למסגרת המיטה או הכורסה, וכך תשדרגו גם את המראה שלה וגם את הנוחות. האסטרטגיה הזו עובדת טוב במיוחד במרחב ניטרלי הזקוק למיקוד או דרמה – וזה בדיוק מה שמשיגים באמצעות מיקום הפריטים ז לצד זה והבלטתם במרחב. הנוסחה הזו יכולה להיות מוצלחת גם עבור עיצוב של יצירות אמנות דקורטיביות גדולות ומרשימות, כמו מראה צרפתית מוזהבת בגודל עצום, או שטיח וינטאג' מסיבי, לצד שולחן סלון עכשווי.

אפשר להתחיל בקטן

לא לכולם יש את הרצון, התקציב או התשוקה להשקיע בפריטי וינטאג' או עתיקות וגם בפריטים מודרניים. אם אתם אוהבים את המראה העתיק אך חוששים מהמעבר החד, התחילו בקטן – עם פריטי ריהוט מינימליסטיים כמו שרפרפי עץ, שולחנות קפה קטנים או פריטים דקורטיביים קטנים כמו מראות זהב, גופי תאורה או שטיחים. זה ייתן את הטון מיד וישתלב בהרמוניה בחלל, מבלי שתאלצו להשקיע בכך תקציבי עתק.