הבחירה בצבע מסוים או בגוון אהוב היא בחירה אישית מאוד – וכשמדובר במינונים השונים שלו בעיצוב הבית, אתם עתידים לגלות (או שאולי כבר גיליתם) שלמעצבי פנים וגם אנשים מן השורה יש דעות נחרצות למדי באשר לבחירות הטובות ביותר. 

בשנים האחרונות חוזר ועולה אחד הטרנדים החזקים ביותר מהסיקסטיז והסבנטיז: צבעים נועזים ודרמטיים בחלל – ועל זה, כך נראה, יש קונצנזוס, אפילו בקרב מעצבים מינימליסטיים המעדיפים את פלטת הצבעים ה"נורדית" והשקטה. אבל איך עושים את זה נכון? כדי לערבב צבעים כמו מקצוענים וליצור אמנות של ממש, קבלו את הטיפים המובילים של מעצבי הבית של רהיטי קיבוץ השלושה.

בחרו בפלטת צבעים מדורגת 

אחד הטיפים הטובים ביותר שהמומחים של רהיטי קיבוץ השלושה נותנים הוא בחירה בשלוש ואריציות של צבע אחד, גם אם הוא נועז מאוד. ככה אפשר לשמור על הרמוניה במרחב המעוצב וגם להוסיף תחושת עומק לחלל. בחדר שינה המיועד לאורחים, למשל, תוכלו לבחור בגוון כחול עשיר לכלי המיטה, לתת טאצ' של צבע שחור לשידת הלילה ולהוסיף גוונים לבנים לשטיח או לספה בחדר, אם יש.

בחירה בפלטת צבעים מדורגת היא דרך מעולה להוסיף כמה צבעים נועזים לחלל, או פשוט דרמטיים – כמו בדוגמה להלן: כחול, שחור ולבן צחור. העדיפו תמיד לשלב את הצבע הדרמטי בחלל עצמו ולא בכניסה אליו, כדי שהמעבר בעין יהיה הרמוני והדרגתי. 

פזילה לצד הנגדי של פלטת הצבעים

דרך מעולה לערבב גוונים דרמטיים ונועזים בחלל היא לפזול אל הצד הנגדי של גלגל הצבעים. אם למשל יש גוונים כחולים בחלל שלכם, הוסיפו אליו גוונים כתומים ואדומים. נכון, זה לגמרי נועז – אבל בדיוק לשם כך התכנסנו! אתם תראו את ההבדל המיידי באנרגיה בחלל, אך העדיפו תמיד להשתמש בגוונים השונים בטקסטורות שונות, כדי להוסיף גם עומק ועניין, לא רק גוונים שונים.

אסטרטגיה ושמה צבע

אם אתם רוצים לרקוח אווירה ספציפית בחדר מסוים, שימוש בפלטת צבעים עזה ודרמטית זו דרך מעולה לקבוע את הטון העיצובי בחלל, כך אומרים המומחים של רהיטי קיבוץ השלושה. בגלל האיכויות הממריצות שלהם, צבעים נועזים מתאימים במיוחד לחללים שאתם לא שוהים בהם כל הזמן, אלא בעיקר בכאלה שאתם עוברים בהם – כמו מסדרונות, חדר אוכל או חדר המשפחה והספרייה הביתית.

כדי לעשות זאת בחכמה, תוכלו להשתמש בטיפ שהצענו קודם (בחירה בצבעים משלימים) או דווקא להיצמד למשפחת צבעים אחת – כמו גווני ירוק או כחול למשל. כך ייווצר אפקט מונוכרומטי מרהיב!

אסטרטגיה נוספת לשימוש בצבע נועז ברחבי הבית נוגעת למינונים שלו בחלל. כמובן שתוכלו לבחור לצבוע קירות שלמים בצבע דרמטי או לבחור ספה רחבה בגוון נועז ואמיץ – אך תוכלו גם ליהנות מאפקט יפהפה לא פחות אם תשתמשו בגוונים הנועזים רק להדגשות שונות בחלל, באמצעות בחירה בפריטי ריהוט בעלי גוונים דרמטיים, או אפילו עיטורים קטנים וצבעוניים בתמונות שעל הקיר. גם אם נדמה לכם שזה לא יורגש – זה לגמרי כן!

חשבו על התמונה הגדולה

גם לאחר שהחלטתם לעצב את הבית או חללים מסוימים בתוכו בגוונים דרמטיים, חשבו על התמונה הכללית, על המקרו ועל החלל כולו, וכך תוכלו לשלב בחכמה את הגוונים הנועזים בחדר. חשוב שהגוון או הגוונים הנבחרים ישמשו בהרמוניה בחלל ולא יראו כמו "זריקות" צבע כאוטיות, ולכן כדאי לחשוב על החדר כולו בעיצוב ולבדוק: האם הגוונים הסולידיים והנועזים בחדר, לאחר העיצוב, מתפקדים יחד בצורה טובה? האם הם מתאימים זה לזה? תוכלו תמיד לבחור בגוונים בהירים יותר של אותו הצבע לכל אורך החדר, וכך לקשור את העיצוב בהרמוניה בצורה עדינה יותר.

טקסטיל ואמנות – הכי נועז שיש!

דרך נהדרת לשלב גוונים נועזים בחלל, בייחוד בחללי מגורים כמו סלון או חדר שינה, הוא לבחור את פריטי הטקסטיל והאמנות שבחדר בפלטת הצבעים הדרמטית. כשאתם מכניסים צבע עז דרך כריות, שטיח או תמונות שונות, אתם יכולים לשנות את החלל כרצונכם וליהנות מגמישות רבה כשתרצו לשנות את העיצוב.

איך עושים זאת נכון? יש שתי אופציות מוצלחות: לבחור בצבעים אנלוגיים או צבעים משלימים. שניהם, כפי שהזכרנו קודם, יכולים להיות בחירה מעולה והכל תלוי בסגנון האישי שלכם, בתקציב וברמת ההשקעה שלכם בחלל. אפשר לבחור באותם הגוונים לכל אורך החדר, באמצעות שילוב של שטיחים, פריטי אמנות, כסאות ואפילו צבע המשקוף בחלון. כדי להבין כיצד תיראה התוצאה הסופית, תוכלו פשוט לערוך הדמיות גסות במחשב כדי להבין כיצד הצבעים השונים ישמשו יחדיו או פשוט להשתמש בדמיון הפורה שאנחנו בטוחים שיש לכם – וזכרו: תמיד אפשר לשנות חזרה!

הסוד הוא באיזון

אם אתם רוצים להשתמש בצבעים נועזים אך מעט חוששים מהתוצאה, בחרו בצבעים שיצרו תוצאה צבעונית יחדיו אך הם רגועים ושקטים בפני עצמם. כך למשל תוכלו לבחור בגווני כתמתם אפרסק עדין עם ורוד בהיר, כחול וירוק או תכלת וסגול לילך. ממש כמו בחיים, גם בעיצוב הבית אנחנו שואפים לאיזון, ולכן גם אם בחרתם בוורוד לוהט לצבע הקיר, העדיפו שלא לבחור גם במראה בגוון דומה. במקום זה, גוון של זהב עדין או כסף רך יעבדו טוב יותר. אם תשמרו על איזון בריא בין הגוונים השונים, גם הצבע הנועז, האמיץ והדרמטי ביותר ישתלב בהרמוניה בחלל.