טרנדים, טעם אישי או תקציב, כל אלו הם שיקולים לגיטימיים שיכולים להכתיב כיצד ייראה הבית שלכם. אך כדי שבסוף התהליך תסתכלו על הבית ותגידו "זה אני", צריך להיות קו מנחה עיקרי אחד. אין ספק שזה יכול להיות ניסוי מעניין לעצב כל חדר בסגנון אחר, אך חווית מגורים בבית כזה יכולה להיות מאוד מבלבלת. אז איך יוצרים בית נעים בעל עיצוב אחיד ומרשים? הנה כל הטיפים העיקריים.

חנות רהיטים? רגע לפני בוחרים סגנון

לכל אחד מאתנו יש קצב פנימי משלו, גם כשמדובר בעיצוב הבית. יש האוהבים להתקדם מהר וכבר מחפשים חנות רהיטים שבעזרתה ירהטו את הסלון החדש שלהם, ויש אלו הנוקטים גישה אנליטית יותר ומבצעים סקר מוקדם ומעמיק על הצרכים והחנויות השונות. כמו במקרים רבים בחיים, גם כאן כדאי לבחור בגישת האמצע. מצד אחד בהחלט ניתן לבקר בחנויות, להתרשם מהמבחר הקיים ולקבל השראה ורעיונות, אך מן הצד השני חשוב לזכור את התמונה הכללית ואת הצרכים הייחודיים שלכם. על מנת שתוכלו להתמקד בחנויות ובפריטי הריהוט המתאימים לכם, יש בכל זאת צורך במעט מחקר מוקדם. כדאי לחשוב מהו הסגנון שמדבר אליכם ומה אתם אוהבים. האם אתם נמשכיםלסגנון מודרני בקווים ישרים ונקיים, ואולי אתם מעדיפים דווקא סגנון כפרי למשל? אין כאן "נכון" או "לא נכון", מה שחשוב שבסופו של דבר תיצרו בבית את האווירה הרצויה מבחינתכם.

מהם הגוונים המובילים שלכם?

צבעים מעוררים בנו רגשות עזים, לעיתים גם בלי שאנחנו מודעים לזה. בוודאי נתקלתם כבר באמירות כגון "צהוב מכניס שמחה לבית", או "כחול משדר רוגע", ואולי אף נמנעתם מלבחור בספה אדומה כי "זה צבע דומיננטי מדי". אכן, לכל הצבע יש קונוטציות משלו – כתום אנרגטי, לבן נקי, חום טבעי – אבל חשוב לזכור כי הכל תלוי בגוון המדויק של הצבע, בכמות שלו ובשילוב בינו ובין צבעים אחרים. זה נשמע מסובך, אך למעשה מדובר בתורה מובנית ומוכרת היטב המאפשרת לנו לשלב בין צבעים שונים וליצור מראה מעניין ומושך.

אם אתם למשל רוצים להשתמש בצבע אדום אך חוששים שהוא יהיה "צעקני" מדי, אפשר להיעזר בגוונים מתאימים של ירוק המסייעים לאזן את האש של האדום. עיצוב חכם ומתואם היטב ידע לשלב באופן הרמוני בין הצבעים השונים וליצור את התחושה המבוקשת,אך אם אתם מתקשים להחליט איזה שילוב גוונים מתאים לכם, כדאי לפנות למעצבים מקצועיים שיוכלו לסייע לכם למצוא את מניפת הצבעים המתאימה לבית שלכם.

בונים לוחות השראה

אחרי שברור לכם מה הכיוון שאתם רוצים לבחור בו ומה הצבעים שיובילו את הבחירה הזאת, הגיע הזמן לרדת לפרטים הקטנים. בעיני רבים זה אחד השלבים המרגשים ביותר, משום שהוא נותן דרור לדמיון שלכם ועם זאת מקרקע אתכם בכיוון עיצובי מסוים.זה הזמן לגלוש לאתרי עיצוב, לדפדף במגזינים שונים בתחום העיצוב, לבלות שעות בפינטרסט ולבנות לוח השראה שיקל עליכם ליצור את הבית האידאלי שלכם. זה המקום להזכיר שהשראה אפשר לקבל גם בכל מקום אחר. תוכניות טלוויזיה, סרטים, קליפים של מוזיקה, חנות רהיטים מיוחדת, בית של חברים – כל אלו יכולים לספק לכם רעיונות מרגשים שתוכלו לשלב בבית שלכם.

ואחרי שליקטתם רעיונות ממקורות שונים הגיע הזמן לראות איך הם משתלבים יחד. התחילו למשל בחדר הסלון. בחרו בגוון מסוים לקיר, שלבו שטיח שאתם אוהבים, ספה, מזנון ושולחן סלון ובחנו איך כל הפריטים השונים מתחברים יחד. על התהליך הזה אפשר לחזור בכל אחד מחדרי הבית, תוך שאתם מוודאים שהמראה האחיד נשמר והצבעים תואמים זה את זה.

מדליקים את האורות

אחרי שמצאתם חנות רהיטים איכותית ובחרתם את הפריטים הנכונים, זה הרגע להזכיר שבלי תאורה נכונה כל המאמץ שלכם יהיה לשווא. כדי שהריהוט ושאר הפריטים יזכו לתשומת הלב שמגיעה להם חשוב לוודא שהחלל מואר היטב ושגופי התאורה הולמים את סגנון העיצוב שנבחר וממוקמים במקום הנכון. גם כאן מחכה לכם המון עבודה. בשוק תוכלו למצוא היום מבחר של גופי תאורה בסגנונות שונים ובגוונים שונים וכדאי לוודא שהגופים שאתם בוחרים בהם משתלבים היטב עם הריהוט שנבחר. לשם כך רצוי להגיע לחנות עם צילומים של הריהוט ולהתייעץ עם הנציגים המומחים שבחנות.

לצד ההיבט האסתטי, חשוב להתייחס גם לשיקול הפרקטי בבחירת התאורה. שימו לב שאתם בוחרים בגופי תאורה שמתאימים לסגנון החיים שלכם. אם למשל מדובר בגוף תאורה המצריך תחזוקה רבה, מומלץ לוודא שהוא אכן מתאים לצרכים שלכם. מלבד זאת, גם אם אתם מתאהבים בגוף תאורה מסוים חשוב שתבדקו שהוא מתאים לחלל שלכם. האם הוא בגודל המתאים? האם הוא מאיר היטב את הסביבה והאם הוא מאפשר לכם לשלוט בעוצמת התאורה שבחלל.

אביזרים משלימים

זהו, בחרתם את ה"כוכבים" של הבית. יש לכם ספה, שולחן סלון ומזנון שכולם יוצרים ביחד בדיוק את המראה המבוקש. אבל בכל זאת נראה שמשהו חסר. זה כנראה הזמן לטאצ' עדין שישלים את המראה הכללי, וזאת גם ההזדמנות שלכם להעניק לבית שלכם אופי ייחודי משלו. מלבד טקסטילים כגון וילונות, כריות ושטיחים, ניתן להיעזר באביזרים משלמים נוספים. אלו יכולים להיות למשל פריטי אומנות שליקטתם מנסיעות שונות שלכם, תמונות שאתם אוהבים ואפילו צמחים המתאימים לגידול בבית שיוסיפו צבע ירוק מרענן. אביזרים אלו גם ישמשו אתכם בעתיד כשתרצו לעשות שינויים קטנים בעיצוב מבלי להתחיל את כל תהליך העיצוב מחדש.