מה חשוב לדעת לפני ריהוט בית חדש?

 

ארבעת הקירות הלבנים מסתכלים עליכם, אתם בוהים בהם חזרה ושניכם לא ממש מבינים כיצד ניתן למלא את החלל באופן שישמח את ליבכם. אם אתם נדרשים למשימת ריהוט בית חדש ולא ממש יודעים מאיפה להתחיל, אנחנו כאן בשבילכם! רגע לפני שתגיעו אל חנות רהיטים, הנה כמה טיפים שיסייעו לכם לעשות בחירות חכמות, שישרתו אתכם לאורך זמן.

מתחילים מבחירת סגנון ריהוט

סגנון העיצוב הוא כנראה הגורם החשוב ביותר שיש לקחת בחשבון, וגם הראשון שתתבקשו לעשות. אתם רוצים לבחור ברהיטים טרנדיים אך גם בעל זמניים, אתם רוצים שהם ייצגו את האופי שלכם אך גם יהיו נוחים לאורך זמן – ובין כל אלה יש שלל אפשרויות בחירה. 5 סגנונות העיצוב המובילים היום הם סגנון עיצוב מודרני, מודרני של אמצע המאה, מינימליסטי, סקנדינבי ותעשייתי. הנה הסבר קצר לכל אחד מהסגנונות:

  1. סגנון עיצוב מודרני – המאפיינים המרכיבים סגנון עיצוב מודרני כוללים קווים נקיים, רהיטים נמוכים, חומרים טבעיים, פלטת צבעים ניטרלית ועיצוב המכניס את האור הטבעי ככל הניתן לתוך חלל הבית. אם תרצו לבסס את סגנון העיצוב הזה, התחילו מעיצוב חלל הסלון והמשיכו אל יתר חלקי הבית. בחרו פריט עיקרי, דוגמת ספה או קונסולת טלוויזיה בסגנון מודרני, ואז תמשיכו לבחירת שטיחים, תפאורה, שולחנות צד ופרטי נוי נוספים. כך המשיכו הלאה בחללי הבית הנוספים.
  2. סגנון עיצוב מודרני של אמצע המאה – עיצוב זה שונה בתכלית מהסגנון המודרני הקלאסי, והאלמנטים המרכיבים אותו כוללים צורות גיאומטריות, שילוב של חומרים שונים, צמחיה בשפע, צבעים עזים וקווים נקיים. גם כאן כדאי להתחיל מרהיט או פריט דומיננטי, לדוגמה כסא נוח בסגנון עות'מאני, ולהמשיך אל פריטים נוספים שיתכתבו עם הסגנון כולו.
  3. סגנון עיצוב מינימליסטי – עיצוב מינימליסטי דוגל בכמה שפחות, אך זה לא אומר שאין בו נוכחות עזה. סגנון העיצוב הזה יכלול הרבה אור, חללים פתוחים וזורמים ומעט מאוד חפצי נוי ו"תפאורה". לרוב נעשה שימוש בלוחות צבעים מונוכרומטיים, והריהוט יהיה פונקציונלי אך עם זאת עם הרבה אישיות.
  4. סגנון עיצוב סקנדינבי – סגנון עיצוב זה דוגל בשילוב אלמנטים טבעיים, דוגמת עץ, תאורה טבעית, פלטת צבעים עמומה, גופי תאורה דקורטיביים ואסתטיקה מינימליסטית. בסגנון הסקנדינבי נעשה שימוש בגוונים ניטרליים ונכניס הביתה צמחיה טבעית שתוסיף טאצ' של ירוק טבעי.
  5. סגנון תעשייתי – בסגנון זה הפרישה הפתוחה היא המפתח, ולכן נצפה לראות לבנים וקורות חשופות, גימורים חשופים ומרקמים ייחודיים, לרוב בגוונים כהים המשתלבים עם גוונים לבנים של בטון וגווני עץ טבעיים, היוצרים יחד את האופי המיוחד בחלל. רוב העבודה נעשית כבר בשלב הארכיטקטורה של הבית, והריהוט והעיצוב שבאים אחרי מלאכת האדריכלות הם שיתנו את הטון הסופי ויקשרו את הכל יחד.

מגדירים תקציב לפני שמגיעים לחנות הרהיטים

התקציב שתקבעו למלאכת ריהוט הבית מהווה חלק מכריע בבחירה וגם יסייע לכם לבחור בתבונה ולסנן את מה שלא מתאים. הטיפ הטוב ביותר שנוכל לתת בהקשר הזה הוא להתחיל כמה שיותר מוקדם לחסוך לטובת העניין, וכך כשתתחילו לרהט יהיה לכם סכום כסף זמין – הטיפ הזה חשוב במיוחד כשאתם עומדים בפני מעבר לבית חדש, אז ההוצאות רבות.

התקציב שתגדירו יסייע לכם להבין במה כדאי להשקיע ואיפה כדאי לחסוך. גם אם אתם מרגישים שכדי לרהט את כל הבית בהתאם לסגנון שלכם תצטרכו לערוך ויתורים רבים, אל דאגה. ריהוט הבית החדש זו משימה הדרגתית ולא משהו שעליכם לסיים בפעם אחת, ולכן כדאי להתחיל עם הריהוט החיוני ואז להמשיך ולחסוך, ולקנות מאוחר יותר את יתר הפריטים. עשו זאת בחכמה, ואל תתפתו לרכוש פריטי ריהוט שאפשר להסתדר בלעדיהם ולהעדיף אותם על פני ריהוט חיוני. בשל כך מומלץ להתחיל מריהוט הסלון, שהוא חלל מרכזי בבית, ואז להמשיך לחדרים האחרים בהדרגה.

צרו עיצוב מגובש

בסופו של דבר, המטרה שלנו היא לא רק לרהט את הבית, אלא ליצור מראה הרמוני בין החדרים השונים וזרימה עיצובית חלקה בין חללי הבית. איך עושים זאת נכון? באמצעות שילוב של ריהוט ופריטי נוי. הכללת פריטים שונים של אותו הרהיט או וריאציות שלו בין החדרים תסייע לגיבוש המראה האחיד והנעים בבית כולו. כך למשל, אם בחרתם בסגנון סקנדינבי נקי, השתדלו להחיל את הסגנון הזה באופן הרמוני גם בחדר השינה המרכזי וגם במטבח, שהוא לרוב המשך ישיר של הסלון.

לסיכום

משימת ריהוט הבית ללא ספק עשויה להידמות כמשימה בלתי אפשרית, אך אם תעשו זאת בחכמה תוכלו גם לערוך בחירות מושכלות וגם – מבטיחים – ליהנות מהתהליך. כדי לעשות זאת נכון, התחילו מבחירת סגנון העיצוב הכללי בהתאם לטעמכם האישי, בין אם אתם נמשכים לקווים הנקיים של הסגנון המינימליסטי, אוהבים את המראה החמים של המראה הסקנדינבי או דווקא את הכאוס הצבעוני הנעים שיוצר הסגנון המודרני של אמצע המאה.

זכרו להחיל את האלמנטים הקשורים לסגנון הנבחר בכל חלקי הבית כך שייווצר מראה הרמוני, זורם ואחיד בכל חלקי הבית, וצאו לדרך רק לאחר שהגדרתם תקציב למשימה ווידאתם שהוא אכן משקף את היקף ההוצאות הצפוי. אם אתם רואים שאין הדבר כך, התחילו בריהוט של החללים החשובים והמרכזיים בבית, דוגמת הסלון, המטבח, רחבת הכניסה וחדר השינה, ורק אז תעברו לחידוש יתר החדרים. בהצלחה, ותתחדשו!