סלון הוא חלל מרכזי בבית בו נעשות מגוון פעולות של בני המשפחה במהלך היום, כאשר אזור הספה הוא המקום בו מתאספים בני המשפחה ולפי סגנונו נקבעים שאר הצבעים והאלמנטים העיצובים שבחדר. חשוב שבחירת הספה תתאים לשאר הבית על מנת לשמור על הרמוניה בין החללים ולהביא לתחושה נעימה ומזמינה. בחירת הספה צריכה להיות מתוכננת תוך מחשבה על גודל החלל, סוג הספה והצרכים המאפיינים כל משפחה. 

רעיונות שיעזרו לכם לעצב את אזור הספה באופן מושלם

 

בחירת ספה: 

תחילה תצטרכו לבחור את הספה שתתמזג עם אופי סלון בתיכם. כדי שבחירת הספה לא תהיה מבלבלת מידי תצטרכו להתייחס לגודל החלל, לקו העיצובי של הסלון ולצרכים המשפחתיים. מבחינת גודל אל תתעצלו ותמדדו את המקום, ספה שנראית מרשימה באולם התצוגה יכולה להיראות מגושמת וחוסמת בסלון הבית, לכן בחלל קטן אפשר לבחור שתי כורסאות בודדות לתחושה מרווחת יותר או ספה פתוחה בעלת משענות דקות לתחושת סלון גדול יותר. בחרו את סגנון הספה שאתם אוהבים, רטרו, מודרני קלאסי ועוד , כל סגנון מתאפיין באלמנטים הייחודים שלו ובצבעים המאפיינים סגנון זה, ספות מודרניות בעלות קווים נקיים ורגלים מחודדות למראה מתוחכם, או ספות מסורתיות מינימליסטיות. כדאי שבחירת הספה תהיה מותאמת לצרכים המשפחתיים למשל אם אתם בבית עם ילדים כדאי לבחור ספה עם בד דוחה כתמים ולא בגוון בהיר מידי, אם סלון ביתכם הוא דווקא אזור פחות שימושי עבורכם אפשר לבחור ספה יוקרתית ומעוצבת יותר שתרשים את האורחים. כדאי כמובן לבחור ספה מסוג בד וחומר גלם איכותי שתשרת אתכם לאורך זמן רב. 

 

מיקום הספה:

כדי ליצור אזור ספה נעים ומזמין למפגשים משפחתיים או חברתיים חשוב לתכנן את המיקום של הספה כך שהיא לא תפגע בזרימה הטבעית של המרחב. לרוב ספה צריכה להיות באזור המרכזי של הסלון ועם גישה נוחה אליה, במידה והספה צמודה לקיר כדאי למקם אותה במרווח מהקיר ובכך להעניק תחושה פתוחה ואוורירית, אם יש לכם חלל קטן כדאי לבחור ספה פחות מאסיבית כדי לא ליצור תחושת עומס, במקרה של סלון גדול תוכלו לבחור ספה בצורת L שתעניק לחדר מראה יותר יוקרתי, אם אתם רוצים להיות יצירתיים ולתת לסלון מראה ייחודי אפשר להציב שתי ספות תואמות גב אל גב עם שולחן קונסולה מלבני בניהם כדי ליצור שני חללים נפרדים. כמו כן כדאי שהספה לא תפנה גב לנכנסים כדי לתת תחושה של פתיחות ומרחב בסלון. לא לשכוח למקם את הספה בסמוך לשקע חשמל על מנת לאפשר הנחה של אביזרים כמו מנורה עומדת לשדרוג המראה.  

 

משטח שולחני:

שולחן בקרבת הספה יוסיף נוחות לאזור אך גם יכול להוות אלמנט עיצובי שישדרג את המראה, כיום ישנם מגוון רחב של צורות, שולחן מרובע, מלבני, עגול או אליפסה וכן מגוון של חומרי גלם, לכן הבחירה צריכה להיות בהתאם לסגנון העיצוב בסלון. כדאי להניח את השולחן במרחק שיהיה מספיק קרוב כדי להניח עליו דברים, אבל עדיין מרווח עם מקום לרגליים. גובה השולחן צריך לאפשר גישה נוחה לכן כדאי שיהיה בגובה מושב הספה ויאפשר תזוזה נינוחה ליושב. כמו כן אורך השולחן צריך להיות בערך חצי מרוחב הספה על מנת שהשולחן לא ייראה עמוס מידי או מגושם ביחס לספה. 

 

עיצוב הקיר באזור הספה:

לאחר שהספה מוצבת במיקום הנכון ובמרווח מתאים משאר הרהיטים בסלון, אפשר להתחיל במלאכת עיצוב הקירות בסלון, אפשר לעצב את הקיר שמאחורי הספה בצבעים המשתלבים עם הסגנון ולתלות עליו תמונות, מראה או יצירת אומנות שתמשוך את הפוקוס אליה, אפשר גם לסדר תמונות באופן יצירתי ומעניין. חשוב לעצב את הקירות עם אלמנטים שמתאימים ומשקפים את הסגנון ואת המאפיינים המשפחתיים כדי לתרום לתחושת שייכות לכל בני המשפחה.  

 

תאורה משדרגת:

תאורה באזור הספה היא קריטית ליצירת האווירה הרצויה, היא צריכה להתאים למצבים שונים כמו אירוח, צפייה בטלוויזיה, קריאה ועוד, לכן כדאי לחלק את התאורה לפי הצרכים השונים כך שיהיה אפשר לשלוט בכל תאורה של כל אזור, מבחינה פרקטית כדאי שאלומת האור באזור הספה תהיה בגובה העיניים כאשר אנו במצב ישיבה.  כמו כן רצוי לשלב תאורה דקורטיבית בהתאם לסגנון העיצובי בחלל, היא צריכה להתאים לאווירה שבחרתם ולגווני הצבעים שלה, למשל מנורת צד בסלון צריכה להאיר במידה הרצויה כך שנחוש אוירה רגועה. אם תרצו להבליט אלמנט עיצובי באזור הספה כדאי לבחור גוף תאורה ממוקד ומתכוונן כך שיבליט וישפיע על האווירה, אם אזור הספה מיועד גם כפינת קריאה אז צריך לשלב תאורה חזקה שנוחה לקריאה. 

 

חפצי נוי לאזור הספה:

מלבד הספה והריהוט שסביבה אפשר להעשיר את האזור בדברים קטנים שישאירו רושם גדול ויתרמו לתחושת החמימות בבית, למשל לעטר את הספה בכריות צבעוניות מסוגים ובדים שונים, אפשר לשדרג את המראה של אזור הספה עם מדפי עץ על קיר גב הספה ועליהם להניח תמונות או פסלים באופן עדין ולא מוגזם, אפשר גם לשלב סלסילות עגולות מחומרים טבעיים כמו קש לאחסון כירבוליות או מגזינים ולהניח לצד הספה או על מדף התחתון של שולחן הסלון, כך שאם יש בלאגן באזור זה "בלאגן מסודר". 

 

שטיח לתחושה אינטימית:

שטיח לרגלי הספה תוחם את אזור הישיבה כך שסביבו מונחים כל רהיטי הסלון והוא מעניק לחלל תחושה מחברת ומשפחתית. כדאי לבחור שטיח לפי סגנון העיצוב של הסלון ובצבעים התורמים לתחושת הרוגע בחדר. כדאי שהרגליים של הספה והכורסאות יהיו מונחות עליו כך שהוא יהווה מוקד להתקבצות כל בני המשפחה.

 

לכל שאלה והתלבטות בבחירת סלון, נשמח לעמוד לשירותכם!