אם אתם מרהטים את הבית שלכם ומתלבטים איזה סגנון עיצוב מתאים לכם, תוכלו להתעניין  ולבחור מתוך מגוון רחב את מה שאתם אוהבים, אבל אם אתם אוהבי נוסטלגיה ומתגעגעים לפשטות של "פעם" בטח תרצו לבחור רהיטים בסגנון רטרו. הכוונה בסגנון של "פעם" היא לאופנות שהיו שולטות משנות ה50 ועד שנות ה80 אשר מתאפיינות באלמנטים שונים, צבעוניות ואווירה נועזת.  

 

אז מה זה רטרו?

כשאומרים רטרו מתייחסים למשהו חדש שמעוצב בסגנון ישן, הכוונה לפריט המעוצב בהשראת אחד מהעשורים הקודמים. בשונה מסגנון וינטאג' בו יש שימוש בפריטים ישנים שהשתמרו במהלך השנים והם מהווים אלמנטים עיצובים כיום, רהיטים בסגנון רטרו נשענים על ההשראה של סגנון העבר אך הם מיוצרים בתקופה זו, לכן יש כאלו המתבלבלים בין הסגנונות. כיום סגנון הרטרו מאוד אהוב ונפוץ שכן אפשר להשתמש בידע שיש כיום על מנת לעצב ריהוט במראה ישן, דבר שמאפשר להשיג פריטים ייחודיים אך חדשים, במחיר סביר של רהיט תעשייתי בן זמננו.

 

סגנון רטרו- הישן הוא החדש:

סגנון רטרו מסמל את הרצון לחזור לעבר, לאווירה חמימה, מזמינה וצבעונית של העשורים הקודמים, לכל עשור יש את המאפיינים הייחודים שלו שיכולים להשתלב בעיצוב. שנות ה50 התאפיינו בבדים צבעוניים וטפטים עם גרפיקה נועזת ודוגמאות שונות, בשנות ה60 שלטו פרצי צבע עזים המשולבים עם דפוסים בהירים ופסיכדליים, בשנות ה70 הרהיטים הפכו לגדולים יותר והצבעים השולטים היו יותר צבעי אדמה ובשנות ה80 הארט דקו, שהוא סגנון אקלקטי עם מוטיבים שונים וצורות גיאומטריות מיוחדות, השפיע על סגנון העיצוב. כאשר בוחרים רהיטים בסגנון רטרו אפשר לשלב אלמנטים של כמה עשורים או לבחור עשור מסוים ולעצב לפי הקווים העיצובים שלו. כמו כן בסגנון הרטרו יש רצון לחזור לחומרים ישנים ומוכרים מהעבר כמו טקסטיל, עץ ופלסטיק ולהתרחק מחומרים קרים כמו ניקל ונירוסטה המאפיינים יותר את העיצוב המודרני. 

 

סגנון רטרו- מראה ייחודי ויצירתי: 

כמו שמוזכר עיצוב בסגנון רטרו הוא נועז וצבעוני, הרהיטים משתלבים עם הצורות בחלל החדר, בעיקר שימוש בצורות גיאומטריות וקווים מעוגלים, הם צבעוניים וכל אלמנט נוסף מעוטר בצורה ובצבע שונה על מנת להכניס שמחה וחיים לחלל. המיוחד בעיצוב זה הוא היכולת למצוא סגנונות שונים לבחור לפי מה שכל אחד אוהב, סגנון קלאסי, פופ ארט, דקור ועוד. בשל כך סגנון זה יכול ליצור מראות שונים, תוסס ועליז, או יותר מראה היסטורי עם אלמנטים תרבותיים. 

 

רהיטים בסגנון רטרו : 

כיום ניתן למצוא רהיטים רבים בסגנון רטרו המחקים את סגנונות העבר ומאפשרים לעצב את הבית באופן יצירתי וייחודי, בשל אווירה שעיצוב זה מעורר הוא מאוד נפוץ ומכניס שילוב של פרטי ריהוט ואלמנטים נוספים המזכירים את המראה הישן ומעוררים נוסטלגיה. בחירת רהיטים בסגנון זה צריכה לשלב את המאפיינים הצבעוניים ומלאי החיים, תוך שימוש בצבעים לא שגרתיים, נועזים ובצורות לא רגילות כמו בדפסים גיאומטריים. סגנון זה יכול להשתלב בכל הרהיטים בבית החל מהספות, ספריות, פינות אוכל ועד לחדרי השינה. עיצוב הרטרו שם דגש על חללים משותפים בבית בהם אפשר לנהל שיחות ולחזק קשרים בין אישיים, לכן גם הרהיטים צריכים להעניק לבית אווירה חמה המביאה געגוע לפשטות של הימים ההם. במלאכת העיצוב אפשר גם לבחור בפריט אחד או שניים בסגנון רטרו כדי להקנות לבית תחושה של עיצוב מיוחד ומלא נוכחות ולא להגזים על מנת לא ליצור מראה עמוס ומיושן מידי לבית.

 

עיצוב בסגנון רטרו – איך עושים את זה?

בגדול, עיצוב רטרו מצריך חשיבה קצת שונה ויצירתיות, בסגנון זה יש אלמנטים שונים וצבעוניים שאמורים להשתלב ביחד ליצור מראה מאוזן ולא עמוס. לכן חשוב לפני ריהוט הבית למדוד את החלל ולתכנן את גודל הריהוט המתאים, ולאחר מכן להתחיל לבחור את הרהיטים והאביזרים שיתנו לחלל את הטאצ' הרטרו הייחודי:

לפניכם כמה טיפים לעיצוב בסגנון רטרו:

צבעים– שילוב בין צבעים ניטראליים לצבעוניים, כך למשל אפשר לשלב קירות ניטראליים עם קיר או משטח הצבוע בצבעים נועזים או מעוטר באלמנטים גרפיים בולטים. 

תאורה– בסגנון הרטרו התאורה תהיה אורות תלויים, עם טוויסט אומנותי נועז ויצירתי, כדאי לשים מספר מנורות, על השולחן או מנורת ריצפה על מנת ליצור אור טבעי וחמים.

טפטים– שילוב טפטים בעיצוב נפוץ מאוד בסגנון הרטרו, הדפסי הטפטים צריכים להיות תוספת צבעונית לחלל, כמו כן טפטים עם דוגמאות גדולות אך בגוונים מאופקים יכולים ליצור תחושה של רטרו עם נגיעה מודרנית.

ריהוט– הריהוט צריך להיות בצבעים חזקים כמו למשל צהוב ירוק או כתום לכן אפשר לבחור ריהוט העשויים פורמייקה צבעונית, רצוי לבחור ריהוט בעל רגלי עץ דקיקות, למראה עדין יותר אפשר לשלב פריטי ריהוט קטנים כמו כוננית או שידה בצבע נועז על מנת לתת  נגיעה מהסגנון. 

ספות– בסגנון הרטרו הספות והכורסאות בעלות קוים מעוגלים ולא צריכות להיות סט אחיד, הבדים בדר"כ יהיו מודגשים עם צורות גרפיות וקווים נקיים, כדאי לצרף כריות מעוצבות על מנת ליצור מכנה משותף. כמו כן הספה והכורסאות לא צריכות להיות באותו גובה אלא רצוי שיהיו בגבהים שונים כך שייצרו את האווירה הנכונה. 

יצירות אומנות– מאפיין נוסף של סגנון הרטרו הוא הוספת יצירת אומנות בכל חדר, יצירות אלה נועדו להיות מוקד מרכזי בחדר והן מוסיפות יצירתיות וייחודיות לחלל.

 

לשאלות והתייעצות בבחירת רהיטים בסגנון רטרו נשמח לעזור!