רעיונות גדולים לחללים קטנים

הבית הישראלי הממוצע הוא דירה סטנדרטית הכוללת מטבח, סלון ובין 2-5 חדרי שינה. ישנם גם יחידות דיור ודירות סטודנט קטנות בהרבה בנות חדר אחד בלבד או שניים לכל היותר. מצד שני אנחנו מעוניינים לתת תחושת מרחב, לראות שהבית שלנו מכיל הכל (גם חדר אורחים וחדר משחקים לילדים וחדר עבודה ו- – – ) שלא יחסר לנו מקום ולא יתבלגן בקלות כפי שנוטה לקרות בשטח קטן.

כמו כן בעידן הנוכחי ישנם הרבה שעובדים מהבית ומקימים לעצמם (או לפחות חולמים לעשות את זה) פינת עבודה- משרד ביתי שמכיל שולחן, מחשב, כיסא ואולי גם ארונית. כל זה גם כן מעמיס על חלל החדר.

 

אז מה עושים? נוותר על ספה- אבל אז איפה נארח? והיכן נתרווח למנוחה בסוף יום עבודה?? אולי נוותר על כיסאות פינת אוכל- נו, נאכל על הרצפה אולי, על מחצלות כמו בעבר… על ארון אחסון חיוני ודאי לא נוותר- לא מתאים שכל החפצים יהיו ללא מקום נורמלי ויסתובבו בין השולחן לרצפה לתיק.

 

טוב, הבנו את הרעיון. לא רוצים לוותר על שום דבר. מה כן נוכל לעשות כדי לתת מקום של כבוד לכל הרהיטים והחפצים בדירה לא גדולה? הנה כמה טיפים ורעיונות שיגדילו לכם את חלל החדר לפחות בתחושה 🙂

 

1. צבעים בהירים

רהטו את החדר ברהיטים ובחפצים בסקאלת גוונים בהירה. הצבע הבהיר נותן תחושת מרחב ואור ומשלה את הנמצאים בו שהחדר הזה גדול משחשבו. את הקירות תצבעו בלבן, גם אם יש קיר אחד שאתם מעוניינים לתת בו טון מעניין- תוכלו לשים טפט או לצבוע אותו אבל בצבע בהיר- וורוד בהיר, אפור בהיר, תכלת בהיר וכו'. גם הרהיטים יהיו בצבע לבן או אחר בהיר – הספה, השולחן וכיסאות לפינת האוכל, הארונות והשידות וכו'. את הטון המעניין והגוונים שאתם אוהבים תוכלו לשלב בכל פרטי הנוי השונים והאקססוריז: בכריות הנוי, אגרטלים, חפצי אומנות ותמונות, שטיח ועוד. רק הקפידו לא להגזים בכמות כדי לא ליצור מצב של עומס יתר -גם במציאות וגם בתחושה.

 

2. יש חלונות? הורידו וילונות!

אם הבית שלכם ניחן במתנה מיוחדת ושמה חלונות הפונים לנוף (או לכל הפחות לא לחלון של הדירה ממול…) ההמלצה היא להוריד את הווילונות ולהשאיר את החלונות חשופים כמה שיותר. אור השמש הטבעי נכנס מבעד לחלונות ונותן תחושת מרחב וגודל. במידה ויש לכם אפשרות לבחור את החלונות- העדיפו חלונות גדולים ורחבים ככל האפשר על מנת לתת יותר אפשרות אור טבעי והרגשת המרחב. אם אין אפשרות לוותר על וילונות עקב בעיות פרטיות עם השכנים התקינו וילונות בהירים ומבדים קלילים ועדינים. אלו יאפשרו עדיין לאור השמש להיכנס מעט ולא יעמיסו על המראה הכללי.

על אותו רעיון ניתן גם להתקין מראות גדולות על קירות הבית. המראה "מכפילה" את חלל החדר ונותנת הרגשה של חדר "ענק"

 

3. רהיטים דו שימושיים

המוחות היצירתיים של הדורות האחרונים הנפיקו לנו אין סוף פתרונות מבריקים לניצול מקום בחללים קטנים. ישנם רהיטים מיוחדים שהם בעלי פונקציה ייחודית לשמש 2 מטרות בבת אחת וברהיט אחד. ישנם מיטות שינה שמתקפלות לספת אירוח, ארונות קיר שיורדים והופכים לשולחן קטן, כיסאות פינת אוכל המכילים ארגז אחסון בתחתיתם ועוד פטנטים שונים. אומנם לא תמצאו אותם בד"כ בחנויות רגילות אבל הם כן ברי השגה וניתן לחפש ברחבי הרשת או להזמין אצל נגר פרטי. רהיטים אלו חוסכים במקום פיזי ולא רק נותנים "תחושת מרחב" כמו בטיפים הקודמים. כי כאשר המיטה היא גם ספה- בלילה ישנים ובבוקר מקפלים לספת אירוח- חסכתם מקום ענק של מיטות שנשארות פתוחות ותופסות מקום גם כאשר הם לא בשימוש. כיסאות בעלי ארגז אחסון – חוסכים לכם את המקום של הארון שהייתם זקוקים לו, כאשר 2 הפריטים עומדים על אותו נקודה בבית. שולחן מתקפל- בזמן שלא זקוקים לשולחן – הופה- יש לכם עוד קצת מרחב להסתובב בו…מגניב, לא?

 

4. יחידות אחסון

אחד מהאתגרים שמתמודדים אלו שגרים בחללים קטנים- זה הבאלגן. כמו מעגל שמסתובב בלי הפסקה- חוסר במקום גורם לבלאגן, הבלאגן גורם לחוסר מקום וכן הלאה. כאשר  החדר קטן ואין בו מספיק מקומות אחסון כל חפץ חדש שמכניסים לחדר ועדיין לא מוצא את מקומו- נשאר על השולחן / על המיטה/ על המדף העמוס גם כך וגורם לבלאגן אמיתי גם במראה וגם במציאות- לא מוצאים מה שצריך ואז מחפשים ואז נהיה שוב בלאגן וכו. וכשיש בלאגן- אז גם אין מקום. אין מקום להניח על השולחן דברים (רצים לחפש שולחן גדול יותר ומגלים שאין מקום בחדר…)אין מקום במדפים בארון, אין מקום לזוז בגלל הבלאגן!! הפתרון המעשי ביותר שאפשר להציע הוא בפשטות- לשמור על סדר. לכל חפץ יש מקום. אם לא- לא נכנס הביתה. טוב, אנחנו יודעים שלא תמיד זה מעשי:) אבל לפחות להשתדל כמה שאפשר. הפתרון לטווח ארוך- הוא להוסיף יחידות אחסון. כן כן! נכון שזה נשמע מופרך- כי איפה נכניס עוד יחידות אחסון בחלל הקטן?? אבל במחשבה נוספת- יחידות אחסון תלויות על הקיר או מתחת למיטה או בכל מקום שלא מפריע לנו- הם אלו שיתנו לנו את המרווח הנצרך כדי להסתובב בחלל מבלי להתקל בגיבובי חפצים ובלאגן. יחידות אחסון אלו יהוו פתרון לכל החפצים הקטנים, השימושיים שמסתובבים בחדר בלי למצוא את מקומם. הסדר הוא לא רק פרקטי- הוא מפנה מקום בעיניים, נותן אור ותחושת מרחב.