חושבים על ארגון משרד בבית? עובדים רבים החלו לעבוד מהבית בשנים האחרונות, או לשלב עבודה מהבית לצד העבודה במשרד, מה שמחייב התארגנות, גם מבחינת רהיטים. לעבודה מהבית יש יתרונות רבים, כשאחד מהם הוא ההזדמנות שלכם לארגן את עמדת העבודה המושלמת והמותאמת אליכם ביותר. לפני שאתם בוחרים את השולחן או הכיסא הראשון שאתם רואים, הרשו לנו להרחיב קצת בנושא ולתת לכם טיפים שימושיים.

מה מאפיין את המשרד הביתי לעומת המשרד במקום העבודה?

אנשים רבים חושבים על עבודה מהבית כעל עבודה מהספה בסלון, אולם חשוב להבין שבהרבה מקרים זה לא כך. למעשה, אם ניתן, מומלץ לכל עובד או עובדת מהבית לאגן לעצמם לפחות עמדת עבודה מסודרת, אם לא חדר עבודה בפני עצמו, אשר יהיה ייעודי לעבודה ויופרד משאר האזורים בבית.

קודם כל, עמדת עבודה או חדר עבודה המופרד מאשר חלקי הבית יסייע בהפרדה פסיכולוגית בין העבודה לבין הבית, פשוט כך. אחת המשימות המורכבות ביותר לכל עובד מהבית היא להמשיך לעבוד כרגיל גם כשיש מטלות שונות או כשיש פיתויים שונים הקיימים רק בבית. הבית הוא מקום שבו אנו מרגישים חופשי, לעומת המשרד, ועצם האווירה הזו יכולה להשפיע גם כן על היכולת לעבוד כרגיל מהבית עם מינימום הסחות דעת. בקיצור, חשוב ליצור גם הפרדה פיזית בין אזור העבודה לבין שאר אזורי הבית, כדי להיכנס בכלל לאווירת העבודה הנחוצה כ"כ לכל מי שעובד מהבית.

בנוסף לכך, עמדת עבודה מסודרת תוכל לסייע לא רק בהפרדה הפסיכולוגית בין הבית לעבודה, אלא גם בין ניירות וחפצים של העבודה לבין הבית. בהנחה שעבודה מהבית כוללת מסמכים שונים, חפצים, קלסרים וכד', קל מאוד לפזר אותם ברחבי הבית כשאין עמדת עבודה מסודרת, מה שרק מקשה על ארגון וסדר בעבודה לאורך זמן.

היתרון בארגון עמדת עבודה בבית

חלק מהסיבות שתיארנו לעיל מונעות מעובדים רבים לבחור לעבוד מהבית, גם אם יש להם הזדמנות לכך. אולם, חשוב לציין כי לעבודה מהבית יש גם לא מעט יתרונות בכל הנוגע למשרד הביתי או לעמדת העבודה:

  • לעצב בדיוק כפי שאתם אוהבים – כשמדובר במשרד רגיל או בעמדת עבודה מכל סוג שהוא, לרוב הרהיטים, סידור החלל והעיצוב יהיו עובדה מוגמרת, כלומר משהו שנצטרך להתמודד איתו לאורך כל שעות העבודה גם אם הכיסא ממש לא נוח או השולחן מתנדנד. לעומת זאת, משרד ביתי הוא הזדמנות לעצב לעצמנו את פינת העבודה המשולמת כפי שחלמתם, לרבות נוחות, צבעים מרגיעים ועוד.
  • אין תלות בעובדים אחרים – התלות בעובדים אחרים במשרד הרגיל לעיתים מחייבת התפשרות על מאפיינים שונים, כמו מקומות ישיבה, אחסון ועוד. מטבע הדברים, המשרד הביתי פותר לנו את הבעיות האלה ומאפשר לנו לשבת בדיוק כפי שנוח לנו.
  • גישה מהירה לחפצים – בהמשך לפסקה הקודמת, גישה לחפצים וסידורם בחלל הם גם פרמטרים המשפיעים על הנוחות שלנו במשרד. ככל עוד שנשכיל לעצב את המשרד או עמדת העבודה באופן נוח גם מבחינת הגישה לחפצים, כך נוכל לתפקד בצורה יעילה יותר בעבודה.

אז איך בוחרים ריהוט משרדי הביתה?

התחילו עם השולחן – שולחן משרדי הוא הרהיט הבסיסי ביותר בעמדת העבודה ובד"כ, הוא זה שמשמש אותנו לשנים רבות, בעוד שרהיטים אחרים נוטים להתחלף בקצב מהיר יותר. לכן, מומלץ להתחיל ממנו ולבחור אותו בחכמה. כדי לבחור את השולחן המתאים ביותר יש להתחשב כמובן במגבלות החלל (גובה, רוחב וכד') וגם בצרכים עכשוויים ועתידיים כמו מספר מדפים או מגירות המחוברים לשולחן, האם צריך עכשיו (או אולי בעתיד) מקום לשים מחשב נייח ועוד.

כיסא – ובכן, גם לכיסא יש משמעות רבה בכל הנוגע לנוחות בעבודה ולמעשה הוא משפיע אף על הבריאות שלנו בצורה עקיפה. בחרו כיסא נוח ואורטופדי שיתאים הן לחלל והן לשולחן שבחרתם. אגב, לעתים קל יותר לחפש עמדות עבודה המגיעות בסט, במקום לחפש עצמאית כל חלק. שימו דגש מיוחד על פונקציות שונות של הכיסא כמו התכווננות. איכות סיבוב, ריפוד משענת ועוד. זכרו – מדובר בכיסא עליו תשבו  לא מעט שעות ביום.

תוספת אחסון – לעיתים המגירות או המדפים שמגיעים עם השולחן לא מספיקים בעמדת העבודה ויש צורך להוסיף עוד חלקי אחסון שונים. בהתאם, מומלץ לבחור באחסון כמה שיותר קומפקטי ושימושי. מעבר לכך, היות ומדובר במשרד הביתי ולעיתים מקום אחסון נוסף תופס עוד מקום, נסו לבחור באחסון שיתאים לשאר הבית או כזה שתוכלו למקם בנוחות באזורים אחרים של הבית במידת הצורך.

דרכים יצירתיות להפרדת עמדת העבודה משאר הבית

לפעמים צריך להפריד בין אזור העבודה לשאר הבית, שכן אין חדר או חלל פנוי לחלוטין. אם יש מספיק מקום, ייתכן שתוכלו להשתמש בספרייה שתהיה מעין חוצץ בין עמדת העבודה לחדר בו תמקמו אותה. שיטה אחרת היא לרכוש מחיצות מתקפלות ואלגנטיות שניתן למצוא במגוון מקומות, לרבות חנות רהיטים (נסו אגב, להגיע לחנות רהיטים משרדיים איכותית שתוכלו לבחון כמה רהיטים שימושיים).

הפרטים הקטנים שעושים את כל ההבדל

לבסוף, אל תשכחו לרכוש כמה פרטים משלימים שיהפכו את המשרד הביתי שלכם למושלם כמו: תאורה טובה (אל תסמכו בהכרח על התאורה בחדר, אוזניות עם רמקול (לפגישות עסקיות ולחסימת רעשים כשצריך, מדפסת איכותית וכד'. באשר למיקום עמדת העבדוה (כשלא מדובר בחדר נפרד), נסו לבחור מקום בבית שיוכל לשמש אתכם גם לפגישות עסקיות מהבית, כלומר במיקום שלא ייאלץ אתכם לבחור כל פעם רקע חדש לפגישה, אחרת המשתתפים יראו את הכביסה, השולחן המבולגן או המיטה בחדר שלכם.  מומלץ לעשות רשימה של צרכים שונים מהמשרד ולהתחיל משם, שכן כפי שאתם וודאי יכולים להבין הרכבת משרד ביתי הוא הרבה יותר ממיקום שולחן וכיסא.