המטבח ופינת האוכל הם שני אזורים חשובים במיוחד לישראלים, שכן רבות מן השיחות, הדרמות המשפחתיות ולחלופין השמחות מתרחשות דווקא סביב השולחן, או במטבח בדרך לשולחן. איך בוחרים ריהוט מושלם לפינת האוכל? באילו מאפיינים להתחשב ובאילו לא? ננסה לענות על שאלות אלו בשורות הבאות, בהן תמצאו מדריך מעמיק לבחירת ריהוט לפינת האוכל שתמיד חלמתם עליה בבית.

מיפוי החדר, או החלל לפינת האוכל בבית

בין אם מדובר בבית פרטי ובים אם מדובר בדירה, לרוב יהיה בבית אזור ייעודי למיקום פינת האוכל. בייחוד בדירות קטנות יחסית כמו דירות עירוניות רבות בישראל, חלל הסלון וחלל פינת האוכל יהיה משותף, אולם גם אם לא יש צורך למפות את האזור הרצוי מכמה בחינות (וחשוב לט לפספס אף אחת מהן):

  • אורך ורוחב החלל – כמו בכל מצב של ריהוט ביתי, גם כאן יש צורך לבחון את מידות החלל. אולם, בשונה ממיקום ספה למשל, מיקום פינת אוכל צריך לקחת בחשבון לא רק את השולחן עצמו, אלא גם את טווח התנועה של הכסאות, כלומר – שולחן פינת אוכל לרוב הוא לא סתם שולחן המוצמד לקיר, אלא לרוב יהיו כסאות ליד כל צלעותיו ומי שיושב בין השולחן לקיר צריך טווח תנועה נוח.
  • גובה החלל (רלוונטי לתאורה) – נדבר על התאורה בהמשך, אך בכל הנוגע לגובה התקרה, זכרו שככל עוד שהגובה רב יותר, כך גם אפשרויות בחירת התאורה יהיו רבת יותר.

באופן כללי, זכרו לצלם גם את האזור מרחוק, ע"מ שתוכלו לקבל מושג כללי לגבי צורתו: האם הוא מלבני, מרובע? האם הוא ליד החלון או לא? ייתכן שיש רהיטים נוספים שאתם מתכננים למקם ליד פינת האוכל, וכיו"ב.

השולחן – הרהיט המרכזי בפינת האוכל

שולחן הוא הרהיט הגדול ביותר וזה שקובע את הטון של פינת האוכל. בד"כ. שולחן פינת אוכל הוא הרהיט שלפיו ייקבע סגנון פינת האוכל ושאר האלמנטים בה יותאמו אליו. לכן, כשבוחרים שולחן פינת אוכל יש לקחת בחשבון  כמה מרכיבים: למרות שלעיתים קרובות שולחן פינת האוכל והכסאות נרכשים יחדיו, בכל זאת השולחן בד"כ יהיה היקר ביותר מבחינת השווי וזה שיישמר לשנים רבות, בשונה מכסאות או חלקים אחרים הניתנים להחלפה. לכן, כשבוחרים שולחן, מומלץ לבחור אחד איכותי מחומרי גלם שיבטיחו את עמידותו לכמה שנים טובות.

לגבי התאמת השולחן לחלל, קחו בחשבון ששוחחן עגול נראה טוב יותר בחללים קטנים, בעוד ששולחן מלבני או מרובע ייראה טוב בחללים גדולים. שולחן עגול יאפשר לכם גמישות רבה יותר עם סידור המקומות וסידורו בחלל באופן כללי, אולם שולחן מרובע יסתדר טוב יותר בפינות (ובהתאם, במצבים בהם צריך לחסוך במקום וכאשר השולחן לא מסודר לאירוח, ניתן להצמידו לקיר\לפינה באופן שבו הוא תופס מינימום מקום). אפשרות נהדרת שקיימת היום היא רכישת שולחן נפתח. בשונה מבעבר, ניתן למצוא כיום גם שולחנות קטנים וגם שולחנות גדולים, וכמו כן גם מרובעים וגם עגולים, שניתנים להרחבה בעת הצורך, כך שאם אתם מחפשים דרך לחסוך במקום – זוהי אפשרות מומלצת ביותר.

עניין לא פחות חשוב שיש  לקחת בחשבון בעת בחירת שולחן אוכל הוא הנוחות: נוחות באה לידי ביטוי במרחב שיש על השולחן. ניתן כמובן לשחק עם המרחב בהתאם למקומות הישיבה, אולם בכל מקרה צריך להתחשב במספר הנפשות בבית, כלומר אלה שיאכלו על השולחן באופן קבוע. גובה הוא גם מאפיין חשוב שישפיע על נוחות השימוש בשולחן. גובה הוא הרבה פעמים עניין של טעם, כלומר – יש אנשים שאוהבים לשבת סביב שולחן גבוה ויש כאלה שמעדיפים שולחן נמוך.

תאורה

התאורה היא מאוד משמעותית בפינת האוכל והיא יכולה להשפיע רבות על האווירה סביב השולחן, האסתטיות של פינת האוכל כולה ונוחות הסועדים באופן כללי. ככלל, תאורה לפינת אוכל צריכה להיות מרכזית, חזקה יחסית אך לא מסנוורת. אם יש לכם תקרה גבוהה, תוכלו לבחור בגוף תאורה תלוי, לרבות נברשות למיניהן, אשר ימוקמו ממש מעל השולחן ויעניקו לאזור כולו אווירה אלגנטית ומשפחתית. אם התקרה נמוכה יחסית, מומלץ להימנע מתאורה תלויה אשר עלולה להעמיס על העיצוב. במקום זאת, בחרו בגוף תאורה צמוד אך רחב שיעניק מספיק אור. קחו בחשבון שאנשים רבים מעדיפים דווקא את האור הצהוב לעומת האור הלבן, אך זה עניין של טעם. אגב, אם אפשר למקם את פינת האוכל ליד חלון מרכזי, העדיפו באפשרות הזו. ארוחה משותפת וחגיגית ליד חלון המעניק אור טבעי היא תמיד מומלצת ובמקרה כזה, תצטרכו תאורה פחות בולטת, לפחות לארוחות במהלך שעות היום.

כסאות לפינת אוכל

זה שהשולחן הוא החלק המשמעותי בפינת האוכל לא אומר שצריך להזניח את בחירת הכסאות כמובן. מרבית פינות האוכל הנמכרות כסט כוללות כסאות במספר קבוע שניתנות לסידור באופן מסוים בלבד מסביב לפינת האוכל: למשל, שניים או שלושה כסאות לצד כל צלע ארוכה וכסא אחד לצד כל צלע קצרה (ראש השולחן). אולם ישנן דרכים רבות להתאים ולהתגמש עם מספר הסועדים סביב שולחן פינת האוכל, כפי שנסביר מיד, אך נתחיל קודם עם עניין הנוחות. כסאות לפינת אוכל צריכים גם כן להיות עמידים ובעיקר נוחים, כשנוחות הכיסא מושפעת גם מגובהו, אך גם מריפוד הכיסא, רוחבו והמשענת.

באשר לשיטות להגדלת מספר המקומות סביב השולחן: אפשרות ראשונה היא להשתמש בכיסאות נמוכים יותר, קטנים יותר או כאלה שלא כוללים משענת באזור הפינות או קצוות הצלעות. אפשרות שניה, היא לרכוש פחות כיסאות ובמקומם לשלב ספסלי ישיבה שהפכו לטרנדיים בזמן האחרון ואגב, הם מעולים לילדים. אפרופו ילדים, אם יש לכם ילדים קטנים בבית, אולי שווה לרכוש עבורם כסאות ייעודיים שישמשו אותם לכמה שנים טובות.