את המשפטים "לא משחקים עם אוכל" או "אוכל זה לא משחק" חלקנו לפחות שמענו בילדות לא מעט, כי לפני כמה עשרות שנים הוא כמעט תמיד היה בחוסר. אז היום דברים הם אחרת. טפו טפו אנחנו בתקופה שלא חסר בה אוכל, לפחות לא במובן הרחב והכולל. לאחרונה אנחנו מגלים כמה אוכל הוא חגיגה לכל החושים:  הטעם כמובן אך גם הראיה, השמיעה, המישוש וריח. אפילו אומרים שמשחק עם אוכל מפתח מיומנויות למידה ובכלל תורם להתפתחות כך שלמי שמצקצק- יש לכם מה להגיד. אז איך אפשר לשחק עם אוכל? יש הרבה דרכים.

להעביר שעות עם בצק

במיוחד אצל  ילדים קטנים חוש המישוש עובד חזק מאוד. כל דבר הם צריכים לגעת, למשש ולהרגיש, גם דברים שלא ממש מתחשק לכם שיגעו. אז הפתרון הקל הוא לתת להם משהו שאפשר למשש אותו, ללחוץ, למתוח, לכווץ, לעשות צורות ומה לא. בצק פשוט הוא בדיוק מה שצריך. גם הכנת הבצק היא כיפית וגם המשחק אתו שיכול להמשך שעות. לא צריך יותר מדי כדי להכין בצק. מספיקים קמח, מים, קצת שמן שלא יהיה דביק מדי ואפשר גם קצת סוכר שיהיה להם נחמד לנשנש פה ושם (לא יותר מדי). אפשר גם לצבוע את הבצק בצבעי מאכל ואז בכלל יש לכם בצק נעים, רך וגם צבעוני.

איך השרשרת החדשה שלי?

זוכרים את צמידי הסוכריות הקשיחות שאהבתם לנשנש וכמעט שברתם איתן את השיניים? אז אפשר ליצור גרסה יותר ידידותית שגם תעסיק את הילדים לפני. זו פעילות שמיועדת לילדים קצת יותר גדולים ויש בה מוטוריקה עדינה: הכנת שרשראות או צמידי קורנפלקס. קחו חוט, אפשר חוט ניילון או חוט שעווה ותנו לילדים להשחיל קורנפלקס בצורת טבעת כמו צ'יריוס. אפשר לקנות צ'יריוס צבעוני ואפשר גם לצבוע צ'יריוסים בעצמכם עם צבעי מאכל או להשאיר במצב הטבעי. הילדים ייהנו מאוד להשחיל ואח"כ גם אכול את השרשרת או הצמיד שהכינו.

כדורי מלון ואבטיח: גם טעים וגם בריא

חגיגה צבעונית אחרת שהיא גם בריאה היא ליצור כדורי מלון ואבטיח ולשים אותם בתוך קערה גדולה. האחים הגדולים יותר יכולים לעזור ולהכין את כדורי המלון והאבטיח עם כף לגלידה גמישה ועגולה שתיצור כדורים. אפשר להשתמש במלונים מכמה סוגים כדי להרחיב את מגוון הצבעים: מלונים ירוקים, צהובים בהירים או כתומים וגם אבטיח. המשחק בקערה עם כדורי מלון ואבטיח צבעוניים הוא כיפי וכל הילדים ישתתפו בו בכיף. על הדרך הם גם יאכלו פירות ובמיוחד אם אלה ילדים שפחות אוהבים פירות בצורה הרגילה שלהם, זוהי הזדמנות.

מה יש על הכפית?

זה משתחק שאפשר לעשות כל המשפחה ביחד תוך כדי ארוחה ליד השולחן או כמשחק בפני עצמו שאפשר לעשות לא רק ליד שולחן האוכל אלא סביב שולחן נמוך כמו שולחן סלון או על מזנון הסלון. ישנם מזנונים שהם בדיוק בגובה המתאים כדי לשבת סביבם על השטיח בסלון ולהניח עליהם כל מיני מאכלים. כל אחד בתורו נותן לבן המשפחה שלידו משהו לטעום כשהטועם צריך בעיניים עצומות לנחש מה קיבל. אם נראה לכם שבקלות תזהו את המאכל שתקבלו אז זה פחות קל ממה שחשבתם. לא תאמינו כמה חוש הראיה עוזר לנו בזיהוי. אפשר גם לעשות שילובים (שיהיה סביר לאכול…), כולל תבלינים ואז רמת הקושי עולה.

מה נעלם מהשולחן?

עוד משחק שכיף לעשות ממש תוך כדי ארוחה ומפעיל את החושים וגם עובד על ריכוז וזיכרון הוא מה נעלם מהשולחן. כולם עוצמים עיניים מלבד אחד שמעלים משהו שנמצא על השולחן בזמן האוכל. זה יכול להיות מאכל כלשהו כמו קופסת גבינה או חומוס וכול להיות גם פריט הרבה יותר קטן כמו מלחיה או מזלג כך שגם אם זה נראה לכם מאוד פשוט, במיוחד אם השולחן מלא, המשחק יכול להיות יותר מאתגר ממה שהוא נשמע…

לצייר ולאכול את הדף

פעילות כיפית לשעות אחה"צ או שעות החופש הבלי נגמרות היא ציור על דף מבצק סוכר עם טושים אכילים. על הדף אפשר לצייר כל מה שרוצים. את הדף אפשר גם להניח על קאפקייקס או על עוגה שתכינו והילדים ייהנו מאוד לראות את הציור שלהם על העוגה, במיוחד אם זו עוגת יום הולדת שמכינים לאחד מבני המשפחה. אפשר גם להכין עוגיות מצוירות על שיפוד. לוקחים עוגייה, מוכנה או כזו שהכנתם בעצמכם ומשפדים אותה. את העוגייה צובעים ברויאל אייסינג לבן שאפשר לקנות בחנויות המתמחות באפיה או ימי הולדת. על העוגייה הצבועה בלבן מציירים בעזרת מכחול שטובלים בצבע מאכל נוזלי. אפשר לשלב בין ציור לכתיבה על העוגיות.

כשספגטי הפך למברשת צבע…

כן, אפשר להראות לילדים שבאוכל אפשר להשתמש גם למטרות אחרות והא יהיה יעיל לכך לא פחות מאשר בתור ארוחה. מברשת ספגטי היא דוגמה. קחו ספגטי, בערך 20  יחד, קשרו בגומיה קרוב לקצה אך לא מדי, שיהיה איפה להחזיק את הספגטי ובשלו רגיל במים עם מעט שמן. הוציאו את זרי הספגטי ותנו להם להתקרר. קיבלתם מברשת- מטאטא המזכירה את אלה שישנם במכונות לשטיפת מכוניות רק בקטן… עכשיו קחו  צבעים ודפים גדולים וציירו עם המברשות החדשות שלכם. אפשר גם להקצות שטח קטן מהקיר או אפילו להחליט על קיר שלם שאתם צובעים בצורה הזו  וזה יהיה כיף לכל המשפחה.

לסיכום, אפשר להסתכל על אוכל בדרך שונה לגמרי מזו שלימדו אותנו. עבור ילדים, במיוחד קטנים, אוכל הוא קודם כל משחק וחגיגה לעיניים. אפשר וכדאי לזרום איתם וליצור להם פעילויות כיפיות עם אוכל, בין אם זו פעילות יצירתית או משחקים נחמדים לכל המשפחה.