כל משפחה עוברת שלבים שונים של התפתחות המשפיעים מאוד בכל היבט אפשרי, כולל על עיצוב הבית. השלב בו הילדים כבר בוגרים ועוזבים את הבית הוא שלב משמעותי מכל הבחינות ורבים חווים את תסמונת הקן המתרוקן, חווים ריקנות ותחושה מוזרה. לאחר הסתגלות למצב החדש הם מגלים שהם נמצאים בפתחה של תקופה שמביאה איתה הרבה מאוד הזדמנויות ויתרונות, כולל מבחינת עיצוב הבית. אם בתחילה הבית נראה ריק ושומם, מאוחר יותר הוא נראה גדול ומלא באפשרויות. למעשה במידה מסוימת יש חזרה לשלב הזוג הצעיר רק עם יותר אופציות מבחינה כלכלית כך שמה שלא יכולתם להרשות לעצמכם כזוג עיר, זה הזמן להרשות לעצמכם עכשיו ופשוט ליהנות.

לבחור מחדש את חדר השינה

הורים רבים בוחרים (או נאלצים…) להסתפק בחדר שינה קטן יותר ולתת לילדיהם את הגדול יותר, במיוחד אם זהו חדר משותף לשני ילדים. כעת, לאחר שהגוזלים עזבו נפתחות כאמור יותר אפשרויות גם מבחינת בחירת החדר. אמנם חדר שינה הוא החדר האישי ביותר וישנה התרגלות רבת שנים אליו, אך אם רוצים ויש חדר גדול יותר זה הזמן לשנות ולעבור אליו. את חדר השינה המקורי ניתן להפוך עכשיו לחדר לינה לאורחים או חדר עבודה. כדי שהשינוי לא יהיה דרמטי מדי אפשר להעביר את המיטה שלכם והשידות אל החדר החדש. אפשר להוסיף פריטים נחמדים וחדשים שיתנו לכם תחושת חידוש ורענון.

לחבר את חדר השינה לאמבטיה

בבניה החדשה לרוב חדר השינה נקרא יחידת הורים והוא כולל גם אמבטיה השייכת להורים ומחוברת בדלת לחדר השינה. בבניה הישנה לא היו בונים יחידות הורים. אם אתם רוצים לפנק את עצמכם וחדר השינה (בין אם המקורי ובין אם החדש שעברתם אליו עכשיו) נמצאים ליד חדר האמבטיה, אפשר לעשות שיפוץ ולחבר את חדר השינה לאמבטיה. אם לא נגעתם הרבה זמן בחדר האמבטיה, אפשר לעשות גם בו התאמות ושינויים, החל מדברים קטנים כמו מראה בסגנון חדש יותר או ברז מעוצב, דרך ארון אמבטיה אחר, למשל ארון אמבטיה מרחף ועד ריצוף או חיפוי אחר. חדר האמבטיה כעת משרת פחות אנשים והחיבור לחדר השינה מכוון למקום הרומנטי והמפנק. לא חייבות להיות הוצאות ענק, מספיק שינוי בתאורה והוספת פריטים דקורטיביים.

פינת אוכל שתשרת אתכם היטב בכל מצב

כאשר הילדים עוזבים את הקן ומקימים משפחות משלהם קורים שני דברים סותרים. מצד אחד, רוב הזמן פינת האוכל משרתת את שניכם  במקום אתכם ואת הילדים כפי שהיה קודם. מצד שני, ככל שהם מקימים משפחות ומתרחבים, כך נהיה מאתגר יותר לארח לארוחות משותפות של המשפחה המורחבת מבחינת המקום שמספק השולחן. אז נכון, לא כל הילדים ביחד מקימים משפחה וגם הנכדים נולדים בהדרגה אך בשלב מסוים נוצר הפער הזה. אפשר לקנות שולחן פינת אוכל עגול שנפתח כשצריך. שולחן עגול יכול להיות מותאם בקלות רבה יותר לכל חלל ביחס לשולחן מלבני. לא חייבים שולחן אוכל גדול מדי אלא עגול בקוטר המספיק לשני אנשים ושפתיחתו תספק עוד מקום כשהילדים יגיעו. לשולחן עגול יש גם יתרון עם ילדים קטנים, אין לו פינות כך שאף נכד מתרוצץ לא יפגע.

מחדר ילדים לחדר נכדים

את אחד מחדרי הילדים שהתרוקנו הפכו לחדר אירוח או חדר נכדים. זה הזמן לחזור במידה מסוימת אחורה לתקופה בה הילדים שלכם היו קטנים ועיצבתם עבורם את חדר הילדים הכי מקסים בעולם. עכשיו עשו את אותו דבר עבור הנכדים. כדאי שתהיה בו ספה נפתחת (או מיטת תינוק בתחילת הדרך) ארגז משחקים, ספרים ועוד. שלבו בין צעצועים וספרים שנשארו לכם ושילדיכם שיחקו וקראו בהם לבין משחקים חדשים. כדאי גם טלוויזיה ומחשב בשלב מסוים אך אפשר לחכות עם זה קצת…

מחדר ילדים (אחר) לחדר תחביבים

אם יש לכם תחביב או עיסוק שעד עכשיו לא יכולתם להקצות לו מקום משלו בבית, עכשיו זה בדיוק הזמן. זה יכול להיות חדר המוקדש לציור עם כל הציוד כמו כן ציור, פלטות, צבעים מכל הסוגים ועוד. זה יכול להיות חדר מוזיקה עם כלי נגינה שאתם אוהבים לנגן עליו, ציוד לעיבוד מוזיקלי  ואפילו חדר קריוקי אם בא לכם. החדר יכול להיות מוקדש כולו לספריה עם כל הספרים שמפוזרים כעת על כל מיני מדפים וספריות קטנים וכמובן שאם גיליתם את נפלאות הכושר, תוכלו להפוך אותו לחדר כושר. בקיצור הכל פתוח…

מחדר ילדים לחלק מחלל הבית

תראו כמה דברים אפשר לעשות עם חדרי הילדים… כן, אם יש מספיק חדרים ובמיוחד אם חלל הבית עצמו מצומצם יחסית, אפשר בכלל לבטל את אחד מחדרי הילדים (או חדר השינה שלכם אם החלפתם חדר) ולהפוך אותו לחלק מחלל הבית. כמובן שמיקום החדר צריך להיות כזה שאחרי שבירת הקירות הוא ישתלב בתוך החלל בצורה הרמונית. הוא יכול להפוך לנישה שגם אותה אפשר  לייעד למטרה ספציפית כמו נישת טלוויזיה או מחשב.

להוסיף תאורה טבעית ומלאכותית

ככל שמתבגרים ומתקרבים לכיוון הגיל השלישי, כך הראיה היא כבר לא מה שהייתה פעם. בנוסף, בלי קשר לראיה, היום מושם דגש רב יותר על תאורה טבעית ומפתחים גדולים. פנקו את עצמכם עם חלונות גדולים, אם זו קומת קרקע כמובן שכדאי חלון גדול המהווה יציאה לגינה או לחצר. גם אם לא, מומלץ להגדיל את החלונות לתחושה נעימה יותר. בנוסף הוסיפו עוד לתאורה המלאכותית. במקום מנורה אחת במרכז החדר הוסיפו תאורת אוירה במקומות שונים בחלל. זו יכולה להיות תאורה שקועה, מנורות תלויות על פס צבירה, מנורת שולחן או מנורת רצפה. כל אחת מהן תוסיף גם לתאורת החלל וגם לעיצוב ולאווירה בבית.