במיוחד היום, כששגרת החיים היא לחוצה, אנשים מעבירים הרבה שעות בעבודה וחוזרים בערב, הזמן לבילוי איכותי עם הילדים הולך ומצטמצם. עם זאת, היום כבר ידוע שאיכות אפקטיבית יותר מאשר כמות. במקום לספור את השעות שאתם נמצאים יחד בבית כשכל אחד בעסוק עם עצמו או לכל היותר אתם יושבים ובוהים בתוכנית שלא באמת מעניינת אתכם, החליטו על מספר שעות קטן בשבוע אך כזה שבו אתם עושים עם הילדים משהו איכותי ונמצאים בתוך זה לגמרי בלי הסחות דעת. כמה רעיונות לפעילות.

שיתוף בהחלטות שמקבלים לגבי הבית

פעילות איכותית יכולה להיות שיתוף בהחלטות שאתם מקבלים בתחומים מסוימים. אם למשל החלטתם על חידושים בבית, קניית רהיט חדש לסלון כמו ספות מעוצבות חדשות, שולחן חדש, אם חשבתם לצבוע או כל שינוי אחר בבית, שתפו את הילדים אם הם גדולים מספיק. הסתכלו באינטרנט יחד איתם על רעיונות לחידוש או על רהיטים ושאלו אותם מה דעתם. לא חייבים בהכרח לקבל את דעתם אך אפשר לשמוע, להתייעץ ותתפלאו כמה יש להם עין טובה, יכולת לשים לב לדברים קטנים ולדייק את הבחירה שלכם.

פעילויות לחידוש הבית יחד

בהמשך להחלטות שמתקבלות לגבי שינויים בבית, שתפו אותם גם בפעולות שאתם מבצעים, כל ילד בהתאם לגילו וליכולת שלו. אם למשל החלטתם למבוע את הקירות, תנו גם לילדים לצבוע. הם יכולים לצבוע חלקים נמוכים יותר שאליהם יגיעו בקלות רבה יותר מכם. סה"כ צביעה של שטחים גדולים לא צריכה להיות מדויקת מדי כך שגם ילד קטן יכול לעשות אותה. כך אפשר גם לעשות עם ניקוי חלונות. ילדים יהנו מאוד לנקות ואפשר לעשות מזה משחק שלם, במיוחד אם זו דלת סלון לחצר או למרפסת שאפשר לנקות בקלות משני הצדדים: אחד מנקה מבפנים והשני מבחוץ. גם סידור ארונות ואפילו עבודות הבית היומיומיות אפשר להפוך לכיף אמיתי וגם השיחות הכי טובות והשיתופים יוצאים תוך כדי תנועה.

לבחור סרט טוב שכולם אוהבים

התעייפתם מהעבודות? אפשר גם לנוח, במיוחד אם על הספות החדשות שעכשיו קניתם… צפיה בסרט יחד היא פעילות משותפת שיש בה זמן איכות אמיתי אם עושים אותה ככזו. צפיה סתמית בטלוויזיה היא כמובן לא הדבר. בחרו ביחד סרט שכולכם אוהבים, עשו לכם אווירה  כיפית עם פופקורן ואורות כבויים כמעט לגמרי ותקבלו פעילות מהנה ומשותפת עם הילדים וגם זמן מנוחה ופינוק. מה צריך יותר מזה?

שעה קבועה של משחקי קופסה

קבעו עם הילדים שעה של משחקי קופסה. קביעת יום ושעה מסוימים שיהיו מוקדשים למשחקי קופסה ביחד יהפכו את הדבר לעוד יותר חגיגי ואולי תופתעו כמה הילדים יחכו ליום ולשעה שקבעתם, לא פחות מאשר לחוג. אפשר לשחק מגוון רחב של משחקים, תלוי כמובן בגיל הילדים. אם הם קטנים אפשר משחק הזיכרון או משחקי לוטו למיניהם וגם סולמות ונחשים. עם ילדים בוגרים יותר אשר לשחק רמי, צוללות, בול פגיעה טאקי, משחקי מונופול או משחקי אסטרטגיה. גוונו במשחקים, תחליטו כל פעם ביחד מה מתחשק לכם לשחק או תנו לילדים להציע משחקים ותחליטו יחד.

שעת סיפור, כשאתם ממציאים את הסיפור שלכם

משחק נחמד שכיף לשחק עם ילדים שכבר כותבים הוא המצאת סיפור משוגע ביחד. לוקחים דף והראשון מתחיל סיפור כשהוא כותב שורה ראשונה, מסתיר אותה בקיפול הדף עליה ומוסיף עוד 2-3 מילים בשורה הבאה. הבא ממשיך את השורה שהתחיל הראשון כפי שנראה לו, מקפל את השורה שלו ומוסיף גם 2-3 מילים בשורה הבאה. כך עושים כולם בסבב עד שנגמר הדף והאחרון מסיים את הסיפור. אח"כ קוראים יחד מה שיצא ולרוב נוצר ספור מצחיק והזוי.

להכין ארוחה כיפית ביחד

ילדים אוהבים אוכל, אוהבים להתעסק איתו, להחליט מה מכינים ואולי תופתעו כמה הם אוהבים לאכול ארוחה שהם הכינו בעצמם. זמן איכות נהדר שתבלו איתם הוא הכנת ארוחה, אבל לא ארוחה סטנדרטית של חביתה וסלט אלא ארוחה של כמה מנות, ממש כמו במסעדה. תקבלו רעיונות מהרשתות החברתיות (בטיקטוק ובאינסטגרם יש המון רעיונות לדברים קלים להכנה שנראים כאילו טרחו עליהם שעות). אפשר להתחלק ושהורה אחד וילד יהיו אחראים על המנה הראשונה והורה אחר עם ילד אחר על המנה השניה וכולם ביחד על הקינוח (או חלוקה אחרת לפי מספר בני המשפחה). לא חייבים מנות יוצאות דופן. אפשר כן ללכת על הדברים הרגילים אבל לעצב אותם בצורה מיוחדת, לחתוך את הירקות או הרכיבים האחרים ככה שייצרו תמונה למשל.

אפיה וקינוחים מכל הסוגים

אם כבר ארוחה, פעילות נהדרת אחרת במטבח היא אפיה או הכנת קינוחים. אפשר להכין יחד כדורי שוקולד ולקשט אותם עם סוכריות צבעוניות, קורנפלקס ועוד. אפשר לצאת מהקופסה. הכינו את עיסת כדורי השוקולד אבל צרו ממנה צורות אחרות. אפשר למשל למעוך מעט את הכדור כך שיצא יותר שטוח, להצמיד בצדדים קורנפלקס שיראה כמו אוזניים, עם סוכריות צבעוניות ליצור עיניים ולהדביק שרוך קטן מבצק סוכר שייראה כמו זנב וקיבלתם עכברון חמוד. זו רק דוגמה, אפשר לפסל ולהכין עכל מיני צורות מעניינות, גם עם חותכני עוגיות, כולל כאלה בצורת אותיות ומספרים אם רוצים להכניס קצת חשבון או קריאה על הדרך…

לטיול יצאנו…

אם אתם רוצים לצאת מהבית ומזג האויר נעים, לא חייבים לתכנן פעילות . לכו לטיול בשכונה, טיול שאתם לוקחים בו את הזמן ולא ממהרים לשום מקום. הליכה למטרת ספורט היא גם נהדרת אבל קחו אותה כפעילות נפרדת מזו. כאן אתם פשוט יוצאים לטייל. הילדים כבר יובילו, יסבו את תשומת ליבכם לדברים מעניינים, ישאלו שאלות שמסקרנות אותם ממש כמו שאמר ד"ר סוס: "אם יוצאים מגיעים למקומות נפלאים".