הסלון הוא החלל המרכזי ביותר בבית, אזור בו נשהה חלק גדול מהזמן שלנו בבית, נעשה בו פעולות שונות כמו צפייה בטלוויזיה, אירוח, משחק ולעיתים גם עבודה. בין אם מדובר בבניה חדשה ובין אם זו דירה ישנה הנמצאת באזור צפוף, שטח הסלון לרוב לא יהיה גדול ואפילו קטן. עדיין, היום יש מגוון רחב של פריטים, ריהוט ואבזור שיאפשרו לעצב את הסלון בצורה נוחה תוך שמירה על מראה מרווח. איך עושים את זה? ישנן דרכים שונות לנצל את השטח טוב יותר, לשמור על מראה מרווח ואפילו ליצור אשליה אופטית של חלל מרווח יותר ממה שהוא באמת.

לתכנן ולהגדיר את הציפיות והצרכים שלכם

הדבר הראשון שחשוב לעשות בעיצוב הסלון, לא רק בסלון קטן אך במיוחד בו הוא להגדיר את הצרכים שלכם ומהם התפקידים העיקריים של הסלון עבורכם. האם חשוב שיהיה בו אזור משחק לילדים? האם הטלוויזיה היא העיקר והחשוב ביותר הוא אזור ישיבה נוח כשצופים בה? האם אתם מתכננים לעבוד בסלון? מארחים הרבה? כל אלה משמעותיים מאוד לבחירת הרהיטים או פריטים אחרים שיהיו בו. אם לדוגמה אתם מארחים הרבה, חשוב שיהיה לכם מספיק מקומות ישיבה למרות השטח המצומצם. אם הסלון הוא גם אזור משחק, כדאי שיהיה מזנון לסלון שיש בו מגירות לאחסון המשחקים, לפחות אלה שתמיד בשימוש.

 

ריהוט קומפקטי, פונקציונלי ומודולארי

כן, מרוב מילים ארוכות גם אנחנו התבלבלנו… פשוט לרוב הם הולכים יחד מתוך מטרה לשרת היטב ולהיות שימושיים ונוחים בדיוק במצבים של סלון קטן. היום יש הרבה מאוד רהיטים כאלה, רהיטים שבנויים כך שיהיה ניתן להזיז אותם בקלות, שיש בהם פונקציות שלא נראות ברגע הראשון ועוד. למשל, שולחן סלון כבר לא חייב להיות שולחן גדול המושך מיד את העין ותופס שטח גדול. אפשר לקנות גם שולחן קפה קטן יותר בשטחו, שגם תופס נפח קטן יותר בגלל רגליים דקות או פלטה דקה. אפשר למצוא סטים של שולחנות קפה מדורגים שאת הקטן ביניהם אפשר לאחסן רוב הזמן תחת הגדול ולשלוף רק בשעת הצורך. לגבי ספת הסלון, ישנן ספות עם חלקים נשלפים שיכולים לשמש מקום ישיבה אם צריך או הדום להנחת הרגליים ולהיות מוסתרים ולא לתפוס מקום בחלל כל עוד אין בהם שימוש.

לנצל את כל המרחב ולא רק את שטח הרצפה

כדי להפחית מן העומס, כדאי לנצל לא רק את רצפת הסלון אלא גם את הקירות וכך לעשות שימוש בכל נפח החלל. היום ישנם מדפים משלל סוגים ועיצובים שניתן לשים עליהם פריטים שחשבתם לשים על השולחן או המזנון. גם המזנון יכול להיות מרחף ולתפוס פחות מקום בחלל. היום רבים תולים את הטלוויזיה על הקיר ולא מניחים אותה על המזנון כך שאפשר להסתפק במזנון קומפקטי ומרחף עם מספר ריבועי כוורת המחוברים אליו. ישנם מדפים אובאליים ממתכת שגם יוסיפו לעיצוב בלי קשר לפריטים שעליהם. הוספת ריבועי כוורת תלויים עם ספרים במקום ספריה המונחת על הרצפה תשחרר הרבה מאוד שטח ומרחב. גם רהיטים שיש בהם שטח אחסון כמו שולחן סלון עם מדף כפול, מזנון עם מגירות, הדום שהוא גם תיבת אחסון יגרמו לכם לנצל את השטח הנתון טוב יותר.

חדר מואר נראה מרווח יותר

אור ומראה בהיר יוצרים אשליה אופטית של מרחב. לכן תכננו היטב את עניין התאורה. אם זו בניה חדשה או שיפוץ, כדאי שהחלונות יהיו גדולים ככל שניתן. הכנסת החוץ פנימה (כל עוד  אין קיר של בית ממש לידכם) תוסיף עוד תחושת שטח ומרחב. אם אין לכם תוכניות לעשות שיפוץ או שזו דירה שכורה, האירו את החדר בצורה חכמה. עדיף לבחור תאורה המאירה את החלל באופן שווה ולא ממוקדת באזור אחד אלא אם כן זו תאורת אווירה שנועדה להדגיש פינה מסוימת. חשוב שהאור יהיה רך ולא מסנוור. גם בסגנון גופי התאורה יש השפעה על תחושת המרחב. גופי תאורה צמודי תקרה או קיר יותירו יותר חלל פנוי מאשר כאלה שיורדים למטה, במיוחד עם גוף תאורה גדול ובולט שמיד מושך את העין.

צבעים בהירים עם שבירות שיוצרות עניין

כאמור, מראה בהיר יותר יוצר תחושה של מרחב גדול יותר. לכן כדאי לצבוע את הקירות בגוון בהיר כשליצירת עניין אפשר לבחור קיר כוח שיהיה צבוע בצבע כהה או חזק. גם הרהיטים המרכזיים כמו הספה כדאי שיהיו בצבע בהיר, לאו דווקא לבן שהוא פחות פרקטי מבחינת תחזוקה אבל אפשר לבחור אפור שהוא ניטרלי, בהיר יחסית אך נוח יותר. אפשר לשלב גם פריטים בגוונים אחרים כמו שחור, למשל שולחן קפה שחור או בדוגמת שיש. את הצבעוניות והייחודיות אפשר להוסיף בפריטים קטנים כמו כריות נוי או פריטים דקורטיביים שאתם אוהבים  כמו פסלונים, נרות ועוד. שימו לב שלא ייווצר מראה מקושקש שמעמיס על המראה הכללי.

שקוף מוסיף מרחב

חלונות גדולים מוסיפים מרחב לא רק בגלל "סיפוח" החוץ פנימה ובכך יצירת מראה של חלל מרווח יותר אלא בכלל שקוף נותן תחושה של מרחב. אם אין חלונות גדולים, כדאי לקנות רהיטים שיש בהם זכוכית. היום ישנם רהיטים רבים עם משחק של חומרים שכוללים מדפי זכוכית בשולחן, או פלטת זכוכית העשויה כמה פלטות מדורגות עם מראה מודרני. אבל מעבר לכל אלה, דרך מוכרת להגדלת המרחב היא באמצעות מראות. תלו מראה על אחד הקירות, אפשר גם לשלב בין מספר מראות קטנות עם צורות וגדלים שונים. קיר הכוח שלכם יכול להיות גם קיר המראות ואז גם ימשוך את העין בגלל עיצוב מעניין וגם ייצור את תחושת המרחב.