רהיטים ובכלל כל תחום עיצוב הבית מושפע משמעותית מהמתרחש בחיינו, בין אם ברמת המיקרו- כל אדם והעובר עליו באופן אישי ובין אם ברמת המאקרו- התרחשויות ברמה העולמית והגלובלית. מעבר לכך, בעיצוב ההשפעה היא דו כיוונית: לא רק העיצוב מושפע מהמתרחש בחיינו אלא גם העיצוב והריהוט על הצבעים והמראה שהם מכניסים אלינו הביתה ישפיעו על החיים שלנו, מצב הרוח, יצירתיות ועוד. לכן, בתחום עיצוב הפנים בכלל והריהוט במיוחד ישנם טרנדים זמניים כמו גם עיצובים קלאסיים ובכל בית ניתן למצוא מאלה ומאלה, ונוצרים גם שילובים מיוחדים ביניהם. אז מה הטרנדים החמים ישר מהתנור ל 2022?

להביא את העולם הביתה

אמנם הקורונה נדחקה לשוליים (במיוחד לאור התרחשויות עולמיות שאנו נמצאים בעין הסערה שלהן כרגע…) אבל עדיין ההשפעות שלה ניכרות וכנראה יישארו איתנו למשך תקופה. עדיין נסיעות לחו"ל לא תפסו עדיין תאוצה ולא חזרו למה שהיו לפני הקורונה אך יותר מכך: אנשים מבינים פתאום שלא לעולם חוסן ואי אפשר לדעת, גם אם היום אפשר לטוס ולבקר במקומות, מה יהיה עוד שנה (כשחוסר יציבות מדינית כמו שיש כרגע רק מחזק את התחושה), לכן, אחד הטרנדים החמים ברהיטים ובעיצוב הבית בכלל הוא להביא את העולם הביתה. לשלב בין סגנונות אתניים שונים, לשלב רהיטים ועיצובים המזכירים את המזרח, את אפריקה, אמריקה או אירופה- כל אחד לפי העדפותיו והמקומות אליהם הוא מתחבר כך שמעבר לריהוט סולידי, ישנם גם רהיטים או תוספות נועזים המזכירים מקומות רחוקים.

רואים רחוק רואים שקוף

טרנד נוסף בתחום הרהיטים והעיצוב, שלמעשה הוא לא בדיוק טרנד אלא ממשיך את מה שהחל כבר בשנתיים שלחוש האחרונות הוא שילוב רהיטים שיש בהם חלקים שקופים. בעיצוב הבית בכלל הדבר ניכר היטב בחלונות גדולים המתפרשים לפעמים על פני קירות שלמים ומכניסים את החוץ אל תוך הבית (גם כאן לקורונה בהחלט הייתה השפעה בעניין), מראות ואף שילובי מראות במיקומים שונים שיוצרים שקיפויות מעניינות ומרחיבות את החלל. בריהוט הדבר ניכר בשולחנות סלון, אבל לא שולחנות סלון מזכוכית בעלי מראה מיושן אלא שילובים כיפיים בין זכוכית ומתכת, שולחנות עם מדפי זכוכית מדורגים, סט שולחנות קפה מזכוכית ועוד.

הרטרו שוב חוזר

גם כאן, זהו לא בדיוק טרנד במובן הרגיל שלו של עיצוב שתפס חזק אך נעלם תוך זמן קצר. זהו טרנד חם שמחזיק כבר כמה שנים טובות. זהו כל סגנון הוינטג' והרטרו. ישנו ביקוש רב לרהיטים בסגנון וינטג' ורטרו. רהיטי וינטג' ורטרו כוללים כמה סגנונות. הסגנון יכול להיות כפרי, פשוט וחם או דווקא להיפך, סגנון עיצוב ויקטוריאני, עם שולחן שנראה כאילו עוד רגע מלכת אנגליה תבוא לשתות עליו תה של אחה"צ… באופן כללי בווינטג" ורטרו יש צבעוניות רבה יותר, דוגמאות כמו פרחים, נקודות, יכולים להיות פיתוחים ותוספות מגולפות מעץ או מתכת. כמובן שמלבד אצל הפריקים לסגנון, הרטרו ישולב כחלק מן הריהוט והעיצוב ולא יתפוס את כל המקום.

הטרנד: לא ללכת עם הטרנד

טרנד שניכר בשנתיים האחרונות במיוחד (כן, גם כאן יש השפעה של אותו וירוס שנמאס להגיד את שמו אך מה לעשות, השפעותיו היו רבות…) הוא שינוי בקו המחשבה ורצון רב יותר של רבים להביא את עצמם לידי ביטוי באמצעות הריהוט ובכלל עיצוב הבית ופחות ללכת עם טרנדים שצצים.  כך נוצר פחות מקום להליכה בעקבות אחרים מתוך מטרה לתת את הטון בבית, להביא את הפנימיות, הטעם האישי וההעדפות האישיות לידי ביטוי. היום יש גם הרבה יותר אפשרויות לבחירת רהיטים או פריטי עיצוב שיביאו כל אחד לידי ביטוי. כורסאות מעוצבות למשל הפכו לפריט שישנו אצל רבים בנוסף לספת הסלון. יש מגוון כורסאות בעלות מבנה ייחודי, הדפסים מעניינים ועוד.

להביא את הטבע הביתה גם באמצעות חומרים

הרצון ליצור סביבה ירוקה ואקולוגית ניכר בכל תחומי החיים, כולל בתחום העיצוב. אנשים מחפשים לרהט את הבית ביותר ויותר רהיטים העשויים מחומרים טבעיים מתכלים כמו עץ או אבן. בנוסף לרהיטים חדשים רבים בוחרים לשלב גם רהיטי יד שניה או רהיטים שיוצרו באופן ידני, במיוחד ברהיטים קטנים כמו שידה, מדף, הדום. אם תלכו או תבדקו באתר של חנות רהיטים מן הרשתות מוכרות תוכלו שישנן אפשרויות רבות לרהיטים העשויים חומרים טבעיים, בין אם חומרים טבעיים שנותנים מראה חמים כמו עץ ובין אם כאלה שיוצרים דווקא מראה קריר כמו זכוכית או מתכת.

שחור, לבן ואפור על שילוביהם השונים

אמנם ישנו חיפוש אחר צבעוניות ואינדיבידואליות על צורותיהן השונות אך עדיין הטרנד (שוב, זהו טרנד "עמיד") שנראה היטב הוא חיפוש אחר הבסיס הנוח שיתאים להכל. הדבר בא לידי ביטוי בכך שריהוט הבסיס או העיצוב המרכזי של החלל עדיין יהיה בגוונים שמתאימים לכל דבר כמו לבן, אפור ולאחרונה נראה יותר ויותר את הצבע השחור מככב. אלה יכולים להיות מזנונים שחורים, מטבחים שחורים, שולחנות. גם דוגמת השיש, בין אם רקע שחור עם עורקים לבנים או להיפך ממשיך להיות ]פופולארי מאוד. אם קודם נראה יותר במטבח או באמבטיה, כעת יש גם שולחנות סלון עם דוגמת שיש, מזנונים ורהיטים רבים אחרים.

גמישות, מודולאריות ורב תכליתיות

אם בעבר בכל סלון העוגן היה שולחן סלון גדול וסט ספות, היום יש גמישות וחיפוש אחר המודולאריות, שינוי צורה של רהיט, אפשרו לשינוי מקום. הכל צריך להיות מותאם לאותו רגע ולאותה סיטואציה. כך במקום שולחן סלון אחד גדול רבים קונים סט שולחנות קפה, כשישנם סטים מדורגים בהם שולחן קטן נמצא מתחת לגדול ואינו תופס מקום כל עוד לא צריך, שולחנות סלון עם מדפים לאחסון. בכל מקרה יש חיפוש אחר נוחות, קלילות וגם שמירה על חלל מרווח עד כמה שניתן.