אם אתם אוהבים אווירה פתוחה ללא מחיצות והגדרות ברורות, פתיחות וגמישות סביר להניח שתרצו ליישם את העקרונות הללו גם במקום בו אתם גרים. דירות סטודיו מיועדות בדיוק לאלה שמרגישים נוח בחלל אחד פתוח ללא קירות המפרידים בין האזורים בבית. בשל המבנה של חלל אחד, לרוב דירות סטודיו הן גם דירות קטנות. לכן, בעיצוב דירות מסוג זה צריך להתחשב בשני הדברים: איך לעצב ולרהט כך שעדיין לדירה יהיה מראה מסודר ונעים ומצד שני איך לעשות זאת כך שלמרות השטח הקטן עדיין התחושה תהיה של חלל מרווח ונוח. כמה טיפים לעיצוב נכון של דירת סטודיו.

ליצור הפרדה בין אזורים ככל שניתן

דירת סטודיו היא דירת חדר ולכן הסלון וחדר השינה הם למעשה חלל אחד. עדיין ניתן לשנות את מראה האזור ולתת לו את ייעודו בהתאם לשעה ביום. בשעות היום מומלץ לתת לחדר מראה של סלון ופחות של חדר שינה. ניתן לעשות זאת באמצעות ספה הנפתחת למיטה. ישנן ספות בעלות עיצובים מקסימים שכאשר הן סגורות כמעט ולא ניתן לזהות את השימוש האחר שלהן. בשעות הערב, כאשר אתם כבר נכנסים יותר למצב של רגיעה ומנוחה, תנו לחלל את היעוד האחר משלו באמצעות פתיחת הספה. הפרדה בין סלון למטבח יכולה להיעשות באמצעות דלפק או אי המשמש גם כתחליף לשולחן אוכל. הפרדה יכולה להיעשות מבלי לתפוס כלל מקום בחלל, באמצעות שטיח קטן, או הבדלים בריצוף, אפילו כמה אריחים בולטים בתוך ריצוף אחיד, למשל אריחים מעוטרים במטבח, יכולים להספיק.

רהיטים מודולריים שלא תופסים מקום רב בחלל

כדי להותיר את החלל פתוח ככל האפשר ולא עמוס, צריך לבחור היטב את הרהיטים בהם תשתמשו. כמה דברים שכדאי לשים אליהם לב בבחירה:

  • ריהוט מודולרי: היום ישנם רהיטים מודולריים ומתכווננים למספר מצבים כך שאתם יכולים לבחור את המצב בהתאם לצורך. שולחן סלון למשל יכול להיות מתכוונן ולכלול למעשה שלושה שולחנות המחוברים זה לזה. במצב סגור הם נמצאים זה תחת זה כך שנראים שולחן אחד וכשרוצים ניתן לפתוח אותם כמו מניפה. ישנם סטים של שני שולחנות או יותר בעלי צורה דומה אך מדורגים בגודלם כך ששולחן קטן יכול להיות מאוחסן תחת הגדול ולהישלף החוצה בעת הצורך. ישנם גם שולחנות המחוברים למזנון וכל עוד אין בהם צורך הם מהווים חלק בלתי נפרד ממנו וכאשר יש בהם צורך ניתן לפתוח ונוצר שולחן מחובר למזנון.
  • מידות פרופורציונליות: מידות השולחן והרהיטים בכלל צריכות להיות פרופורציונליות לגודל החדר. לכן בחרו שולחן סלון, מזנון או ספה לא גדולים מדי. ישנם שולחנות קפה שבבתים רבים (גם בגודל ומבנה סטנדרטי) מהווים את השולחן המרכזי בסלון. לגבי ספה ניתן להסתפק גם בספת שניים. עם זאת, חשוב גם לא ללכת לקיצוניות השנייה ולבחור רהיטים קטנים מדי כי גם אז יהיה חוסר התאמה.
  • רהיטים ניידים: ככל שתוכלו להעביר רהיטים בקלות ממקום למקום כך יהיה לכם נוח יותר. ישנם שולחנות קפה ושולחנות צד ניידים. ישנם הדומים שיכולים להיות מחוברים לספה ולהוות חלק ממנה ובעת הצורך לשמש מקום ישיבה נפרד נוסף או לשמש להנחת הרגליים.

צבעים בהירים ואור ליצירת אשליה אופטית

אומרים שהכל בעיני המתבונן. זה מאוד נכון בכל מה שקשור להבדלי אור וחושך, בהירות מול כהות. הבדלים אלה יכולים לגרום לנו לתפוס את גודלו של אותו חלל בדיוק בצורה שונה עד כדי שכך שאם לא נמדוד נתקשה להאמין שמדובר באותן מידות. לכן, עם דירת סטודיו ודירות קטנות בכלל השתמשו בצבעים בהירים. תקרה לבנה תתרום לפיזור טוב יותר של אור. גם את הקירות צבעו בצבעים בהירים, אפשרי גם פסטליים ולא רק לבנים. שימו לב לאור הטבעי הנכנס. אם אתם מחפשים פתרונות הצללה או שמירה מעל פרטיות, בחרו וילונות גלילה בהירים וחצי שקופים שלא יתפסו מקום במרחב ויאפשרו לאור להיכנס גם כשהם סגורים.

לאחסון- נצלו גם את הקירות בצורה חכמה

כל המטרה של דירת סטודיו היא שהחלל יהיה פתוח ככל האפשר. גם תיבות אחסון, שידות וארונות תופסים מקום במרחב. השתמשו בכל חלל החדר לאחסון חכם. אם כבר ישנו ארון, נצלו אותו היטב ואחסנו בו פריטים בצורה מסודרת, אפשר גם בתוך קופסאות בגודל אחיד כך ששטח המדף ינוצל היטב. מעבר לכך, השתמשו גם בקירות לאחסון באמצעות התקנת מדפים וכוורות. כיוון שאלה שטחי אחסון פתוחים, שימו לב שהחפצים עליהם מסודרים בצורה אסתטית שלא מפריעה לעין או יוצרת מראה עמוס.

שימוש בחומרים היוצרים מראה נקי ולא מעמיסים

מלבד גודלם של רהיטים או חפצים אחרים שתשימו, פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא החומר ממנו הם עשויים. חומר יכול לקחת לכיוון הכפרי שיכול ליצור לעיתים עומס וכבדות או לכיוון הנקי והמודרני. מומלץ ברהיטים הבולטים בחדר לבחור כאלה העשויים מחומרים המשדרים קרירות ומראה מודרני כמו זכוכית, מתכת וכאלה עם גימור אפוקסי. אם חשוב לכם להוסיף את החמימות, אפשר באמצעות פריטים דקורטיביים קטנים העשויים עץ, או עם טקסטיל וכריות שגם יכניסו כתמי צבע לגוון הבהיר של החדר.

לסיכום, מינימליזם הוא שם המשחק

בכל שלבי עיצוב דירת סטודיו שימו לב כל הזמן למינימליזם. השתדלו לא להעמיס בפריטים דקורטיביים וקישוטים אלא בחרו אותם בקפידה ועדיף שניים- שלושה שנמצאים במקום הנכון ומתאימים בדיוק מאשר עשרה שנראה כאילו הונחו שם במקרה. אם ישנם כמה פריטים שאתם אוהבים פשוט שנו מדי פעם- עשו החלפות בין פריטים ושימו בארון את הפריט המוחלף. זאת גם דרך לגוון לעצמכם ולרענן את העיצוב. גם בבחירת גופי תאורה בחרו כאלה עם מראה מינימלי. עדיף גופי תאורה צמודי תקרה, קיר או תאורה שקועה. אם ישנו אי או דלפק בין המטבח לסלון, ניתן לשים מעליו סט של גופי תאורה יורדים  בעלי מראה דומיננטי יותר אך עדיין אחיד.