איך תשדרגו את הדירה שלכם?

אחרי התלבטויות רבות, רכשתם את הדירה שחיפשתם כל כך הרבה זמן. אך לא תמיד יהיה מדובר באהבה ממבט ראשון. לפעמים, במבט שני ושלישי מתברר שיש כמה פרטים קטנים שהייתם רוצים לדייק כדי להפוך את הדירה לבית החלומות שלכם. אל דאגה! תהליך שינויי דיירים מאפשר לכם לשדרג את הדירה ולהתאים אותה לצרכים שלכם. אז הנה הדברים העיקריים שאתם צריכים לדעת.

המסמכים הדרושים

תהליך של שינויי דיירים מבוצע בעזרת אדריכל שינויי דיירים המסייע לממש את החזון שלכם לדירה האידאלית. לפגישה איתו או איתה עליכם להגיע מוכנים, ויש לברר מראש אילו מסמכים אתם צריכים להביא אתכם. בדרך כלל יהיה צורך בתיק דיירים הכולל מסמכים שקיבלתם מהקבלן, והוא יכלול בין השאר את הדברים הבאים:

  • תוכנית המכר: לכל דירה תהיה תוכנית מכר הכוללת את מידות הדירה, כאשר יש לקחת בחשבון שתיתכן סטייה קלה בשל תוספות של חיפויים או טיח. התוכניות גם עשויות לפרט שינויים קלים במבנה, מיקום של פתחי אוורור וכיוצא בזה, אך אלו יכולים להיות שינוים אופציונליים בלבד והם יבוצעו בדירה רק במידה שהם גם מצוינים במפרט המכר.
  • מפרט מכר: במפרט המכר מצוינת תוכנית הדירה, כולל כל הפרטים הקטנים: אסלות, סוגי אריחים ושקעי חשמל, נקודות המים והגז וכיוצא בזה.
  • נספח שינויים: בעת רכישת הדירה, חתמתם על חוזה המפרט את כל תנאי העסקה. לחוזה זה יהיה בדרך כלל גם נספח שינויים. בנספח זה כתובות תוספות שהוסכם עליהן עם היזם כגון שינויים באריחים, שקעי מתח נוספים, שדרוג מתקני הסניטציה בשירותים וכיוצר בזה.

אלו הם המסמכים הבסיסיים שתצטרכו כדי להתחיל בתהליך שינויי דיירים, אך לעיתים יהיה צורך בפרטים נוספים כגון הדמיות, וכולם ביחד יסייעו להשיג את התוצאה הרצויה מבחינתכם.

תהליך העבודה

אחרי שרכשתם דירה ואספתם את כל המידע הדרוש, תוכלו להתחיל בתהליך שינויי דיירים מול מחלקת השינויים המתווכת בינכם לבין הקבלן. במחלקה זו יהיה אדריכל שינויי דיירים שילווה אתכם לכל אורך התהליך ויוודא כי התוכניות המעודכנות יגיעו לקבלן בהתאם לבקשתכם ועל פי התמחור שנקבע. כדי להיות בטוחים שאתם מקבלים בדיוק מה שאתם רוצים, כדאי להעלות בפגישה הראשונה את כל השאלות והתהיות שלכם. זה גם הזמן לדון בלוח הזמנים ובעלויות, ואם יש לכם אדריכל פרטי שמלווה אתכם – כדאי להציג את כל התוכניות והשינויים שאתם מעוניינים בהם.

הפרטים הקטנים

בסיום פגישות התכנון עם מחלקת השינויים, צריכה להיות בידיכם תוכנית מפורטת של כל השינויים והשדרוגים שאתם רוצים להכניס בדירה שרכשתם. אך כמו בתחומים רבים בחיים, גם כאן הפרטים הקטנים עשויים להיות משמעותיים מאוד, וכדאי להקדיש להם את מיטב תשומת הלב שלכם:

  • ספקים: איכות העבודה הסופית תיקבע בהתאם לספקים שבחרתם בהם. לכן חשוב מאוד לבחור בקפידה את הספקים שיבצעו את העבודות בדירה.
  • אריחים וכלים סניטאריים: דירות קבלן מגיעות בדרך כלל עם אריחים וציוד סניטציה סטנדרטי. אם אתם מעוניינים בכלים מאיכות גבוהה יותר או בכלי סניטציה מיוחדים, יש לבחור אותם בנפרד.
  • מערכת מיזוג אוויר: כדי להיכנס לדירה כשהיא מוכנה למגורים, מומלץ להתייחס גם לנושא מערכות מיזוג האוויר ולוודא שבדירה יש תשתית התומכת בכך.

לסיכום, בעת רכישת דירה מיזם ניתן לבצע שדרוגים רבים. לשם כך עליכם להגדיר היטב את הצרכים שלכם ואת השינויים המבוקשים, ולבחור בספקים המתאימים.