איך בוחרים שטיח לחורף בבית?

החורף מזמן לנו חוויות נפלאות – משקה חם ומתוק כשקר בחוץ והתכרבלות מתחת לשמיכות עם ספר טוב כשברקע הקול הרך של טיפות הגשם. אבל אז אנחנו צריכים לצאת מהשמיכה ולהניח את הרגל שלנו על הרצפה הקרירה… פחות נעים. אך אל דאגה, יש דרך פשוטה לחסוך מאתנו את ההתנסות הלא סימפטית הזאת – שטיח. אז איך בוחרים את השטיח הנכון? כל הפרטים מייד.

צורה, סגנון וצבע

השטיח שאנחנו בוחרים צריך קודם כל להתאים לחלל המיועד לו. לכן, קחו רגע, הביטו בחדר שלכם, שימו לב לסגנון ולצבעים וחשבו היכן אתם מעוניינים להציב את השטיח. התהליך המקדים הזה גם יסייע לכם להבין אם אתם אוהבים את העיצוב של החדר או אם אתם מעוניינים בשינוי. לכן, במקרים מסוימים בחירת השטיח תהיה חלק מעיצוב מחדש של החדר. בשלב הבא חשבו האם השטיח מיועד להכניס קצת צבע מעורר לחדר, או אם אתם רוצים להיעזר בו דווקא כדי ליצור סביבה רגועה יותר. בהתאם לזה תוכלו לבחור בשטיח בגוון אחיד או ניטרלי, אך אפשר גם להעדיף שטיחים בכמה גוונים או שטיחים בעלי דוגמאות מעניינות וייחודיות. מלבד הצבע והסגנון, שימו לב גם לצורה של השטיח. פעמים רבות נדמה לנו שיהיה לנו קל הרבה יותר לשלב בחדר שטיח מלבני, אך לפעמים דווקא שטיח עגול יסייע "לשבור את הקווים" וליצור מראה שלם יותר.

מודדים

שטיחים מצליחים לעורר את שני החושים העיקריים שלנו – חוש הראייה וחוש המישוש. אנחנו יכולים להתענג על המרקם הייחודי שלהם והמגע הנעים שלהם וליהנות מהצבעים המתמזגים לתבנית או לצורה מרגיעה. אך שימו לב! מלבד יופיו של השטיח חשוב מאוד להתייחס גם לגודל שלו. שטיח קטן יגרום לחלל להיראות קטן מדי, ושטיח גדול מדי עשוי שלא להתאים לגודל החדר. לכן זכרו, השטיח יכול לעזור לנו להרכיב את המראה הנכון אך לפני שבוחרים – מודדים! הכלל פשוט, אם השטיח נועד למשל לסלון ועליו להשתלב עם ספות מעוצבות הקיימות בחדר, יש לוודא שהספה, או לפחות חלק ממנה יוצב על השטיח. אם אינכם בטוחים מהן הפרופורציות הנכונות, תוכלו לצלם את חדר הסלון ולהתייעץ עם אנשי המקצוע של החנות.

חומרי הגלם ושיטת הייצור

ייצור שטיחים היא אומנות עתיקה ומכובדת ובשוק ניתן למצוא מגוון רחב של שטיחים מחומרים שונים ומשיטות ייצור שונות. מטבע הדברים, השטיחים המיוצרים בייצור המוני יהיו זולים יותר ועשויים מחומרים סינתטיים, וייתכן בהחלט שתוכלו למצוא שטיחים מסוג זה שיתאימו לצרכים שלכם. עם זאת, אם חשוב לכם למצוא פריט ייחודי שילווה אתכם לאורך שנים, אולי תעדיפו דווקא להשקיע בשטיח העשוי בעבודת יד. שטיחים אלו מיוצרים בדרך כלל מחומרי גלם איכותיים כגון כותנה או צמר, כאשר אדם המומחה בתחום יוכל לסייע לכם להעריך את חוזקו של החומר ואת עמידותו. מלבד איכות חומר הגלם, יש להתייחס גם לאיכות הצבע (עדיף צבעים ממקור טבעי) ולצפיפות של קשרי השטיח. וגם במקרה זה ההמלצה היא לפנות למקום המתמחה בשטיחי עבודת-יד איכותיים.

דרישות תחזוקה

לסיום, עלינו להזכיר שכשאתם מכניסים הביתה שטיח אתם מתחייבים לטפל בו. כל שטיח זקוק לתשומת לב, אך ישנם שטיחים שדורשים קצת יותר. לכל שטיח מידת עמידות ורגישות משלו, וכל שטיח מחייב פעולות תחזוקה שונות. לכן, לפני הרכישה מומלץ לבדוק כיצד יש לנקות את השטיח, מהם החומרים שעליכם להשתמש בהם, וממה עליכם להימנע. כשיש בידכם המידע הזה, תוכלו להחליט אם דרישות הניקיון אכן הולמות את אורח החיים שלכם, ואם אתם מוכנים לקחת על עצמכם את התחייבות הזאת.