האם קורונה יכולה לעבור דרך ריהוט המגיע מסין ואיטליה?

התפשטותו של נגיף הקורונה בעולם מעוררת דאגה רבה בקרב כולנו ולא בכדי. וירוס זה אומנם גורם בדרך כלל להתפתחותה של מחלה קלה בלבד, אבל הוא עלול לפגוע באופן משמעותי באנשים מבוגרים או במי שמערכת החיסון שלו מוחלשת. בשל ההשלכות של מחלת הקורונה, עולות שאלות רבות גם סביב דרכי ההדבקה בנגיף והאפשרות לחלות במחלה דרך רהיטים המיובאים לארץ מחו"ל. המאמר הבא יציג את המידע עדכני בדבר דרכי ההידבקות הידועים וינסה להציע אפשרויות להתמודדות עם המצב הקיים

קצת על דרכי ההדבקה של נגיף הקורונה

נגיף הקורונה אומנם שייך למשפחה מוכרת, משפחת נגיף הסארס הידוע לשמצה, אך הקורונה עצמו הוא נגיף חדש יחסית. המקרה הראשון של הידבקות בנגיף הקורונה דווח לראשונה בסוף שנת 2019, ועל כן כל העת עדיין ממשיכים ללמוד עליו דברים חדשים. דבר אחד ברור – זהו נגיף מדבק מאוד שבדרך כלל עובר דרך טיפות שמקורן בעיטוש או בשיעול. לאחר שהאדם נחשף לנגיף הזה הוא עשוי לשאת אותו מבלי לפתח את תסמיני המחלה, אך ככל הנראה גם אז הוא יכול להדביק אנשים אחרים. מלבד מגע ישיר עם חולה קורונה, ניתן להידבק בנגיף גם דרך חשיפה למשטחים שבהם נגע החולה, ומכאן החשש כי חפצים עשויים להיות מקור להדבקה.

האם רהיטים מחו"ל יכולים להיות מדבקים?

אחת הסיבות להתפשטותו הרחבה של וירוס הקורונה בעולם, הוא עובדת היותו מדבק ביותר. די בכך שאדם חולה התעטש באזור החפץ וכבר ייתכן כי האדם הבא שייגע באותו משטח יידבק בנגיף ויפתח את תסמיני המחלה. עם זאת, חשוב לציין כי הנגיף אינו יכול לשרוד לזמן בלתי מוגבל מחוץ לגוף האדם. וירוס הקורונה יכול לשרוד באוויר הפתוח למשך כשלוש שעות, וגם על משטחי מתכת הוא יכול לשרוד בדרך כלל מספר בודד של שעות. לעומת זאת, על משטחי פלדה ופלסטיק הוא ככל הנראה יכול לשרוד ימים, ועל כן משטחים כגון כיסוי הטלפון הנייד שלנו יכולים להיות מדבקים במיוחד. מכיוון שיכולתו של הווירוס לשרוד על משטח היא כאמור מוגבלת, בכל הנוגע לרהיטים שמקורם מחו"ל סכנת ההדבקה אפסית. לרוב חולפת תקופת זמן משמעותית מרגע שילוח ריהוט ממדינת המוצא ועד להגעתו לארץ.

המלצות בנוגע לריהוט חדש

מתוך הממצאים שהתגלו עד כה, נראה כי אם הזמנתם מחו"ל סלון חדש לבית, סביר להניח כי אין כל סכנה בהכנסתו לבית. עם זאת, למען שלוות נפשכם, תוכלו לדאוג לנקות את הריהוט היטב לפני השימוש בו. כיום ניתן למצוא בשוק תכשירי ניקוי וחיטוי רבים, וישנם אפילו מגבונים לחיטוי קל ומהיר של משטחים. עם זאת, לפני שאתם משתמשים במוצר ניקוי זה או אחר, רצוי מאוד להתייעץ עם היצרן לגבי בטיחות השימוש בו; אחרי הכול לא תרצו לפגום בפריט ריהוט שזה עתה קניתם.