איך מנקים ספות מעור?

ספות מעור הן סוג הספות היוקרתי ביותר שניתן למצוא, עם מראה אלגנטי מלכותי ששובה את העין כבר ממבט ראשון. ספות אלו נחשבות לשם נרדף לאיכות והן ידועות באריכות הימים שלהן ובעמידות רבה בפני לכלוכים וכתמים. ואכן, ככל שהעור יותר איכותי כך קשה מאוד להכתים את הספות הללו, אך כאשר ישנם ילדים בבית, הופעת כתמי שמן, צבעים וחומרים אחרים היא רק עניין של זמן.

בין אם מדובר בכתמים משמעותיים שהופיעו או בניקיון שבשגרה, חשוב מאוד לדעת כיצד מנקים ספות עור על מנת לשמור על הריפודים לאורך זמן ושהספה תמיד תיראה כחדשה. להלן מספר טיפים שיעזרו לכם בכך.

ניקוי שגרתי

חשוב מאוד שתדאגו לנקות את ספות העור שלכם לפחות פעם אחת בשבוע. קחו בחשבון כי פירורים של אוכל, גרגירי אבק, פרוות חיות ועוד – כל אלו חודרים אל הפינות של הספה, שם שיגשוג החיידקים נמצא בעיצומו. בנוסף, ככל שתקפידו לנקות את הספות אחת לשבוע לפחות, כך לכלוך לא יידבק לריפודים והספה לא תיראה דהויה וחסרת חיים. ככל שמקפידים לעשות כן, כך כתמים זעירים מוסרים במהירות ואינם מצטברים לאורך הזמן עד שלא ניתן להתעלם מהם.

הניקוי השגרתי של ספות העור אינו מורכב יותר מידי, וכולל שימוש במגבונים (עדיף לא מבושמים) או במטלית לחה שהושרתה במי סבון. כמובן שאת הניקיון יש לבצע לאחר שאיבת אבק מפני הספה ומהפינות הידועות לשימצה. חשוב להדגיש כי ניקוי ספה מעור אינו אמור להתבצע תוך שפשוף חזק מדי, שכן ניקוי אגרסיבי עשוי לגרום לפגיעה במרקם וצבע הריפודים. לכן יש לבחור ניקוי ספות עד הבית תוך מתן תשומת לב למקצועיות של המומחים. אם הצטבר לכלוך רב שכבר "נדבק" אל הריפוד, ניתן להיפטר ממנו באמצעות תמיסה בסיסית שאותה ניתן להכין לבד (רבע כוס סודה לשתייה באבקה, מילוי הכוס עד סופה ועירבוב). את התמיסה סופגים במטלית וסוחטים.

אם הלכלוך אינו יורד, ניתן להוסיף לתמיסה מעט קמח, מה שיגביר את כוחות החיכוך בין המטלית לספה ויאפשר לכם לגרד את הלכלוך בקלות רבה יותר מבלי להשקיע כוח. לסיום יש להניח לספה להתייבש. לאחר מכן אף ניתן למרוח עליה קרם לחות מיוחד לשם השגת מראה בוהק ונקי במיוחד.

טיפול בכתמים

כאשר מופיעים כתמים על ספות מעור, קשה מאוד להיפטר מהם, והאמת היא שבשל המגוון הרחב של ספות העור שקיים (דבר שמתבטא בסוג העור, צבע, סוג הצביעה, עובי וכו') ומגוון הכתמים שעלול לפגוע בהן, ניתן להגיד כי קשה מאוד לאדם חסר ניסיון או ידע מקצועי בתחום לדעת כיצד להעלים את הכתמים כהלכה.

אם אתם בכל זאת מתעקשים על ניקוי ספה מעור באופן עצמאי מבלי לפנות אל המומחים, חשוב מאוד שלא תתחילו לנקות עם כל חומר שהוא, ביתי או כזה שרכשתם, מבלי לבצע בדיקת ניסיון באזור נסתר של הספה. ההמלצה שלנו היא לדלל חומץ לבן במים עד לרמה של 50% (חצי כוס חומץ, חצי כוס מים) ובאמצעות מקל אוזניים לנסות להסיר את הכתם. חומרים אחרים שעליהם שומעים באינטרנט כגון אלכוהול, אמוניה ואצטון עשויים לגרום לנזק בלתי הפיך לריפודי העור שלכם. ראו הוזהרתם!