שילוב בר במטבח הביתי

בכל בית ישנו אזור כזה; חדר מסוים שבו בני המשפחה אוהבים לשבת, לדבר על היום שהיה או סתם ליהנות מכוס קפה. במשפחות רבות, זהו אזור המטבח ופינת האוכל. שם בדרך כלל קורים הדברים המעניינים – התכנסות משפחתית סביב ארוחת הערב, ההכנות לקראת סוף השבוע או סתם שיחה נעימה בבוקר לפני יום חדש. ואכן, תפקידו המרכזי של המטבח הפך אותו לא רק לאזור שבו מבשלים, אלא גם למקום שבו מבלים בני המשפחה ביחד או עם אורחים. לכן, פעמים רבות כדאי לשלב במטבח אזור ישיבה שיהיה נוח ופונקציונלי, וזו בדיוק מטרתו של בר במטבח הביתי. אך לפני שממהרים לשלב שולחן בר באזור המטבח, כדאי לשים לב לנקודות הבאות.

נוחות ושימושיות

בתים רבים היום נבנים או מתוכננים מחדש על פי העיקרון של מרחב פתוח. בעבר הייתה קיימת הפרדה בין חדר המטבח לבין שאר חדרי הבית, כיום המגמה היא הפוכה; מטבחים הפכו לאחד האזורים המושקעים והמעוצבים ביותר בבית והם אינם מוסתרים עוד בחדר צדדי קטן. עם זאת, מתאר מסוג זה יוצר לעיתים אתגר חדש – כיצד בכל זאת יוצרים גבול בין הסלון למטבח? מטבע הדברים המטבח הוא מקום רועש יותר, לעיתים גם מלוכלך יותר, לכן משפחות רבות מעוניינות בכל זאת לשמור על אזור חיץ כלשהו בינו לבין שאר חלקי הבית. אחד הפתרונות הוא שולחן בר שיכול להוות מעין נקודת מפגש בין הסלון למטבח. אך כדי שבר מסוג זה אכן ימלא את ייעודו, עליו להיות נוח ושמיש. חשוב כמובן להקדיש תשומת לב לגודל השולחן ולוודא כי ישנו מקום מספק לכל בני הבית, במיוחד אם מתכננים לערוך סביבו ארוחות ערב זריזות. מלבד זאת, יש להקפיד לבחור כיסאות נוחים, שכן בלעדיהם הבר יהיה בלתי שמיש בעליל, ויהפוך לדקורטיבי בלבד.

אסתטיקה

בשל מיקומו המיוחד – באזור שבין המטבח לפינת האוכל או הסלון – בר המטבח הביתי מחייב התייחסות מיוחדת לעיצוב שלו. בדרך כלל כאשר נתכנן את הסלון או פינות אוכל, נבחר שולחן אוכל מרשים ונדאג לצרף גם כיסאות נוחים ונאים בהתאם לסגנון העיצובי הקיים בבית. שילוב של בר במטבח מצריך יחס רציני. בסופו של דבר, פעמים רבות אנחנו והאורחים שלנו עשויים לבלות כאן לא מעט, במיוחד אם מדובר במשפחה קרובה ובחברים. לכן, בר המטבח צריך להיות עשוי בהתאם לקו העיצובי הקיים בבית, ולעיתים, במיוחד אם הבית בנוי כמרחב פתוח, על שולחן הבר להראות כהמשך הישיר של הסלון או פינת האוכל. מלבד הקפדה על העיצוב והסגנון, חשוב לוודא כי חומרי הגלם הנבחרים אכן מתאימים לאזור. השולחן והכיסאות צריכים להיות נוחים לשימוש אך גם קלים לניקוי, כדי שניתן יהיה לשמור על המראה האסתטי לאורך שנים.

תאורה

לסיום, נזכיר היבט נוסף וחשוב בתכנון של פינות אוכל  ובר במטבח – התאורה. כאשר עורכים סעודה סביב שולחן אוכל או שולחן בר במטבח, רצוי לוודא שבני הבית והאורחים יכולים ליהנות מהמראה של המזון המוגש וכמובן גם מיופיו של השולחן הערוך. לכן, יש לתכנן היטב את מערך התאורה באזור המטבח, לוודא כי לצד תאורת התקרה הסטנדרטית, קיימת אפשרות לתאורה רכה ונעימה יותר. כך ניתן יהיה ליצור אווירה נינוחה בעת הארוחה ולשדרג את חוויית האירוח. בני הבית ישמחו בוודאי לבחור לעיתים בתאורה מעומעמת יותר שניתן להתאים אותה לנסיבות המשתנות.