מדריך לבחירת שולחן אוכל פונקציונלי

בתרבות הישראלית, פינת האוכל היא אחד האזורים המרכזיים בבית. משפחות ישראליות רבות נהנות לארח, וגם כאשר אין מדובר באירוע מיוחד, שולחן האוכל הוא פעמים רבות המקום שסביבו המשפחה מתכנסת כדי לסעוד או לדון באירועי היום. כך, לשולחן האוכל תפקידים רבים, ולעתים יש צורך להתאים אותו לנסיבות רבות ומגוונות. על כן, חשוב לבחור בשולחן אוכל פונקציונלי שיוכל לשרת היטב את הצרכים המשתנים של בני הבית, בלי לוותר כמובן על האסתטיות, על התאמתו לעיצוב הבית ולאופי בני המשפחה. לפני שאתם רוכשים את שולחן האוכל הבא שלכם – קראו את המדריך הקצר הבא.  

קודם כל – מודדים

זה נשמע אולי מובן מאליו, אך על מנת למנוע תסכול, חשוב מאוד שלרשות בני הבית יהיו המידות המדויקות של השולחן הרצוי. לשם כך, יש קודם כל להגדיר היכן בבית צפוי לעמוד השולחן ומהו המרחב העומד לרשותו. חשוב להתייחס לא רק למצב בשגרת היום-יום, אלא גם למצבים שבהם בני הבית מארחים חברים ובני משפחה אחרים; אם למשל רוכשים שולחן אוכל הכולל הארכות, חשוב לוודא כי ישנו מספיק מרחב בבית – שולחן גדול מדי החורג מהשטח העומד לרשותו, או שולחן אוכל שאינו מאפשר מרחב מספק לכיסאות – לא יהיה פרקטי, ובני הבית לא ייהנו לשבת סביבו.

התאמה בין גודל השולחן למספר הכיסאות

בתכנון של פינות אוכל, לעיתים נבחר שולחן אוכל שמצא חן בעיני בני הבית, ורק לאחר מכן מנסים לשלב כיסאות. זוהי טעות, במיוחד כאשר מעוניינים לשלב בפינת האוכל מספר כסאות מסוים. בכל שולחן ניתן להכניס מספר שונה של כיסאות, מספר המשתנה בהתאם לדגם הכיסא ולרוחב שלו. מלבד זאת, יש לשים לב לא רק לכמות הכיסאות, אלא גם למרחב העומד לרשות הסועדים. ייתכן כי סביב שולחן מסוים ניתן יהיה להציב 8 כיסאות, אך הם יהיו ממוקמים בצפיפות רבה ולא יאפשרו תנועה חופשית ונינוחה. לכן, כאשר רוכשים שולחן אוכל, מומלץ להתאים לו במעמד הרכישה גם כיסאות מתאימים ונוחים שישרתו היטב את בני הבית.

בחירת חומרי הגלם

כאמור לכל משפחה ההרכב שלה, ולכל משפחה הצרכים שלה. צרכים אלו עשויים גם להשתנות לאורך השנים, והם ישפיעו בין השאר על הבחירה בחומרי הגלם שמהם עשויה פינת האוכל. כאשר בבית גדלים פעוטות או ילדים קטנים, חשוב למשל לבחור ברהיטים הניתנים לניקוי בקלות יחסית. על כן, הורים לילדים קטנים כדאי שלא יבחרו בכיסאות המרופדים בבדים הסופגים בקלות כל לכלוך. במקום זאת, יש להעדיף כיסאות שאותם ניתן לנקות בקלות ושולחן אוכל שהמשטח שלו אינו קולט כתמים.

התאמה לסגנון העיצוב הכללי

לסיכום, נזכיר נקודה חשובה לא פחות – יופיו של הרהיט. פינת האוכל צריכה להיות מותאמת לצרכי בני הבית, ועליה להיות נוחה ונעימה, אך לצד זאת –תהיה יפה. לפני הבחירה בשולחן ובכיסאות כדאי להגדיר מהו הסגנון הרצוי של פינת האוכל ואילו צבעים בני הבית מעדיפים. לשם כך, ניתן לקבל ייעוץ מקצועי שיסייע להגדיר את הדרישות המדויקות מפינת האוכל, ויעזור להרכיב פינה נעימה שתשתלב היטב בעיצוב הקיים ושתביא לידי ביטוי את אופיים של בני הבית.