3 דרכים ליצור מרחב במטבח

בבתים רבים, המטבח הוא חלק מרכזי בבית, ואינו משמש כאזור פונקציונלי בלבד להכנת ארוחות. משפחות רבות בוחרות לאכול בחדר זה ולא בפינת האוכל הגדולה המיועדת לאורחים, וילדים רבים נהנים לשבת ליד שולחן האוכל במטבח ולהכין את שיעורי הבית בזמן שהם ממתינים לארוחת הערב. על כן, בשל התנועה הרבה שבו, המטבח עלול להפוך להיות מקום צפוף למדי, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון כי במרבית הבתים בארץ לא עומד לרשות המטבח מרחב גדול מאוד מלכתחילה. למרות הגבלות אלו, ישנן בכל זאת מספר דרכים שבזכותן ניתן ליצור מרחב גדול יותר ונעים יותר במטבח.

אחסון חכם

אחת הסיבות לתחושת העומס הרב במטבח היא אופן הארגון שלו. במקרים רבים למשל, חוסר מקום מספק לאחסון במטבח גורם לכך שהשיש הופך ממשטח עבודה יעיל לאזור שבו נהוג לאחסן כלים שונים, בקבוקי יין, תבלינים, כלים גדולים וכיוצא בזה. כך, כאשר מעוניינים לעבוד במהירות או להכין ארוחה לבני הבית, מגלים כי קשה מאוד למצוא פריטים מסוימים, והעבודה במטבח הופכת ללא נוחה וללא יעילה. על מנת לפתור מצב זה ניתן לבצע מספר פעולות פשוטות. ראשית, מומלץ לסדר מחדש את ארונות המטבח, להוציא מהם כלים שאינם בשימוש או מוצרי אוכל יבש שכבר נמצאים שנים בארון בלי שאף אחד ייגע בהם. כך ניתן יהיה לפנות רב למכשירי עבודה או לכלים שכעת מונחים על השיש. לאחר הצעד הראשוני הזה מומלץ לאחסן מוצרים מסוימים, כגון תבלינים או בקבוקי יין, במדפים ייעודיים שיאפשרו גם נגישות מרבית. סידור נכון ייצור גם מראה יפה לעין שיתרום לאווירה החמה במטבח.

שולחן בר כבר התקנתם?

אמצעי נוסף להגדלת המרחב בחדר המטבח הוא ויתור על שולחן אוכל רחב ידיים והתקנת שולחן בר קטן יחסית המשתלב היטב בעיצוב הקיים. בשורה התחתונה, חדר המטבח צריך להיות נוח לשימוש והתנועה בו צריכה להיות זורמת ונעימה. לכן, כל רהיט כגון שולחן לקפה או כיסאות אוכל גדולים מדי ייצור מחסום בדרך, במיוחד כאשר מדובר במטבח בעל שטח לא גדול. את השולחן הרחב ואת הכיסאות המרשימים כדאי לשמור לפינת האוכל, ואילו במטבח מומלץ להתקין שולחן בר שישמש היטב גם את הסועדים וגם את מי שעובד במטבח. למעשה שולחן הבר מהווה מעין משטח עבודה נוסף בעת הצורך, וכך בזמן שחבר משפחה אחד מכין חביתה לארוחת הערב, יכול חבר משפחה אחר לחתוך על שולחן הבר סלט. שולחן הבר יסייע גם ליצור מראה קליל וזורם למטבח, וניתן לצרף אליו כיסאות במגוון רחב של דגמים שיוסיפו עניין לעיצוב הכללי.

בוחרים אביזרים משלימים מתאימים

מטבח שאינו גדול הוא אתגר לא קטן, אך כיום ישנם עזרים שונים המאפשרים עבודה קלה ונעימה גם במטבח מסוג זה, ובזכותם נראה המטבח מרווח יותר. כך למשל, רבים בוחרים לתלות את הסירים ואת המחבתות על מתקן ייעודי המורכב בתקרה, ומוסיפים בהזדמנות זו סטייל ייחודי לבית. גם קירות המטבח יכולים לשמש לאחסון, והיום ניתן למצוא לוחות מתאימים שבהם אפשר לשלב מתלים לתלייה של מדפים, כלי עבודה ואפילו להוסיף עציץ קטן שיתרום קצת צבע ורעננות לעיצוב הכללי. אפשרות נוספת היא לבחור באי נייד שישמש כמשטח עבודה נוסף בעת הצורך, ושאותו ניתן יהיה להזיז הצידה במידה שיש המולה רבה במטבח.

בשורה התחתונה בכל מטבח ניתן לבצע שינויים והתאמות לצרכים של בני הבית, וכל מטבח יכול להפוך לאזור מרווח יותר ונעים יותר. מי שאינו בטוח איפה להתחיל, או מי שמעוניין בפרספקטיבה חדשה, כדאי שיפנה למומחה בתחום.