הרהיטים שתבחרו כדי ליצור בר בבית

שולחן בר הפך להיות אחד המרכיבים החשובים בכל מטבח ישראלי, אין מדובר בטרנד או אופנה חולפת; שולחן הבר מאפשר לשלב משטח נוסף בחדר המטבח, משטח המשמש לא רק לצורך ארוחה משפחתית. רבים משתמשים בשולחן בר כמשטח עבודה נוסף, וכאשר בני הבית עורכים סעודה רבת משתתפים, שולחן הבר משמש פעמים רבות כמקום שעליו מונחות המנות לפני הגשתן המסודרת לשולחן האוכל. אך כדי ששולחן הבר אכן יהיה שימושי וימלא את מטרתו בצורה האפקטיבית ביותר – כדאי לשים לב לדברים הבאים.

לפני שמתחילים
שולחן בר הוא בדרך כלל שולחן גבוה יחסית הממוקם בחדר המטבח, ולרוב יצורפו אליו מספר כיסאות על מנת ליצור פינת אוכל שסביבה ניתן להתכנס בשגרת היום-יום. לאחר שבני הבית החליטו כי הם מעוניינים לשלב במטבח שולחן בר, עליהם לבצע עבודת הכנה הכוללת מדידה מדוקדקת של השטח העומד לרשותם. כדי לדעת את הגובה הרצוי של שולחן הבר, ניתן לבחון מהו גובהם הממוצע של כיסאות הבר, ולהותיר מרווח של בין 25 לבין 30 ס"מ בין מושב הכיסא לבין חלקו התחתון של השולחן. חשוב לבחון גם מהו אורכו הצפוי של שולחן הבר, מה הרוחב וכמה מקום יש להותיר לכיסאות הבר עצמם. שלב הכנה זה הוא כמובן הכרחי, שכן בלעדיו עלולים בני המשפחה לגלות באיחור כי בחרו בשולחן בר שאינו מתאים למידות הקיימות בבית. על כן, לעיתים בשלב זה מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע רלוונטי.

התאמת הסגנון
בסיום התכנון הראשוני של מיקום שולחן הבא והממדים הרצויים שלו, מגיע השלב היצירתי והמהנה באמת – עיצוב שולחן הבר. כיום המבחר הוא גדול מאוד, וכאשר בני הבית מגיעים לחנות הרהיטים הם מגלים כי לצד דגמים סטנדרטיים, קיימות אפשרויות רבות נוספות העשויות לסייע ביצירת מראה ייחודי למטבח הביתי. אך רגע לפני שבוחרים כדאי שבני הבית יענו על שאלה מרכזית אחת – מהו הסגנון של הבית בכלל ופינת האוכל בפרט. בדרך כלל פינות אוכל מעוצבות בהתאם לסגנון הכללי שנבחר לבית. כך לדוגמה כאשר מדובר בבית המעוצב בסגנון מודרני, ייתכן כי פינת האוכל תהיה מורכבת משולחן העשוי מחומרי גלם כגון זכוכית ומתכת או אפילו בטון, בעוד כסאות אוכל יהיו עשויים חומרים כגון פרספקס או פלסטיק קשיח בשילוב מתכת. במקרים אלו, רצוי לבחון בשולחן במראה מלוטש וחלק בצבעים התואמים את פלטת הצבעים שנבחרה עבור עיצוב הבית. לעומת זאת, כאשר מדובר בבית המעוצב בסגנון כפרי, ניתן לבחור בשולחן בר העשוי עץ מלא או בשולחן המבליט את המרקם הטבעי של העץ ואת החספוס שלו.

בחירת כיסאות
חלק בלתי נפרד מהרכבתו של שולחן בר הוא שילוב הכיסאות המתאימים. לשם כך יש לבדוק כאמור מה גובה שולחן הבר, ולוודא שנבחרים כיסאות שגודלם מאפשר ישיבה נוחה לשולחן. על כן, במידת האפשר, מומלץ לבחור את הכיסאות באותה העת שבה נבחר השולחן, וזאת על מנת שניתן יהיה לקבל מושג מדויק בדבר התאמת הכיסאות לשולחן, וכדי שניתן יהיה לשלול מקרים שבהם נבחרים כיסאות בגובה שאינו מתאים. חשוב לקחת בחשבון את הרוחב של המושב, ולבחור אך ורק כיסאות נוחים, לאחר שבני הבית ישבו עליהם ווידאו שהם עונים על הצרכים שלהם. לאחר שנמצא הדגם המבוקש לכיסא הבר, יש להחליט באשר למספר הכיסאות הרצויים. עניין זה תלוי כמובן במספר בני הבית, אך גם במקום העומד לרשותם. למשל, במטבח שאינו גדול, חשוב שלא ליצור עומס רב שיקשה את ההתנהלות במטבח.
בשורה התחתונה, בהרכבת שולחן בר כרוכים שיקולים רבים שיש להתחשב בהם, וחשוב גם לבחור בכיסאות הולמים. על כן, לפני שמבצעים את ההחלטה הסופית, מומלץ להגיע לחנות, להתנסות ולהתייעץ עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון.