שיפוץ דירה קומפלט

שיפוץ דירה הוא חלום שמשותף לרבים מאיתנו, אבל באותה מידה החלום עלול להפוך גם לסיוט אם לא נממש אותו בצורה מושכלת: כולנו מכירים מקרים שבהם שיפוץ, ובפרט שיפוץ דירה קומפלט שהוא תמיד פרויקט מורכב מטבעו, התארך והתמשך ופגם במידה ניכרת באיכות החיים, מקרים שבהם מסגרת התקציב נפרצה ואז שוב נפרצה והוגדלה וגם מקרים שבהם התוצאה הסופית לא הצדיקה את השקעת המשאבים המרובה. כדי להימנע מעוגמת נפש ונזקים משמעותיים חשוב לתכנן היטב את השיפוץ – בעמוד זה תמצאו המלצות ומידע שיעזרו לכם להימנע מטעויות נפוצות.

למה חשוב התכנון המדויק?

אחת האמרות היותר נכונות של חז"ל היא "סוף מעשה במחשבה תחילה" – ובהתאם סוף שיפוץ מושלם בתכנון קפדני ומדויק.

תכנון נכון של השיפוץ, בעזרת איש מקצוע מנוסה (או כמובן אשת מקצוע מיומנת), מבוסס על מטרות השיפוץ שאותן כדאי לקבוע לאחר בחינה יסודית של מצב התשתיות בדירה. אם למשל הצנרת כבר התיישנה, אין טעם לבצע שדרוג קוסמטי בלבד בחדר הרחצה ובמטבח, אלא כדאי לנצל את ההזדמנות לטובת שיפוץ מקיף יותר. באופן דומה ניתן לשדרג במסגרת השיפוץ את מערכת החשמל בבית ולהתאים אותה לצרכים העדכניים ולאפשרויות הטכנולוגיות הקיימות.

עוד אפשרות שכדאי לשקול בשלב התכנון היא שינוי החלוקה לחללים. במקרים רבים השיפוץ מתבצע שנים רבות לאחר התחלת המגורים בדירה, ובאופן טבעי במהלך כל אותן שנים הצרכים של בני הבית השתנו במידה ניכרת. בפרט ייתכן שהילדים כבר עזבו את הקן, לעתים אחד מבני המשפחה התחיל לעבוד מהבית וישנם עוד מצבים שמצדיקים מחשבה על שינוי החלוקה לחדרים. בהקשר זה כדאי לדעת שבימינו ישנם פתרונות פרקטיים ודרכים לבצע שינוי יסודי ומקיף זה בפרק זמן קצר יחסית – ועל כן חשוב להתעקש על אנשי מקצוע שמקפידים להתעדכן כל העת ומסוגלים למלא את כל הרצונות שלכם בלי למרוח את השיפוץ על פני חודשים רבים.

איך לבחור אנשי מקצוע לטובת השיפוץ?

שיפוץ דירה קומפלט מחייב באופן טבעי שכירת שירותיהם של מספר אנשי מקצוע: מומחים לאינסטלציה, מומחים למערכות חשמל, אנשי מקצוע שמתמחים בעבודות גבס, נגרים ועוד. מומלץ בחום עוד לפני שמתחילים לחפש את כל אנשי המקצוע הנ"ל, למצוא מעצב או מעצבת פנים בעלי ניסיון בשיפוצים מקיפים. הסיבה לכך פשוטה: מעצבי פנים מיומנים יעזרו לכם קודם כל לתכנן במדויק את השיפוץ הדרוש ולהבין מה באמת אתם צריכים (ובכך לחסוך כסף וזמן בזכות ההימנעות מטעויות), ולאחר מכן יסייעו לכם למצוא את אנשי המקצוע הטובים ביותר בכל תחום. מעצבי פנים מנוסים בתחום השיפוצים גם יתאמו בין כל המומחים ויתזמנו במדויק את כל הפעולות, כך שהשיפוץ כולו יושלם בזמן הקצר ביותר האפשרי.

מה עוד צריך לדעת לקראת שיפוץ דירה?

דגש חשוב נוסף לקראת שיפוץ דירה קומפלט הוא חתימה על חוזה מסודר ומפורט. בלא מעט מקרים שיפוצניקים או קבלנים שמגיעים לבצע פרויקט כזה או אחר מבטיחים שלל הבטחות ובעיקר לגבי פרק הזמן הנדרש לטובת המלאכה – אבל כשהם מתחילים לעבוד, צצים מכשולים "בלתי צפויים" וישנן התרחשויות ש"לא ניתן היה להיערך אליהן מראש", וכך החלום הופך אט אט לסיוט. כדי להימנע ממצבים שכאלה מומלץ לחתום על חוזה שמפרט בדיוק מה כולל השיפוץ ומהם לוחות הזמנים לכל שלב בו. כדאי גם ליצור זיקה בין הסכום שישולם עבור השיפוץ לבין העמידה בלוחות הזמנים (וכמובן גם הביצוע המוקפד של כל פעולה ופעולה).