כיצד יוצרים את המטבח האידיאלי

כל מי שבאמת אוהב לבשל, יודע כיצד ייראה מטבח החלומות שלו. אין מדובר בחדר המטבח הסטנדרטי שאותו ניתן למצוא בכל בית ממוצע, אלא במטבח שבזכותו גם הכנה של חביתה לילדים הופכת לתענוג. עבור כל אחד, המטבח האידיאלי ייראה קצת אחרת, אך ישנו עיקרון משותף – כדי לבנות מטבח מיוחד באמת נדרש שילוב בין סגנון עיצוב יוצא דופן ובין פונקציונלית מקסימלית. שני גורמים אלו, הסגנון ונוחות השימוש, ביחד עם בחירה בפינת האוכל המתאימה, יאפשרו לממש את החזון העיצובי של בני הבית וליצור את האווירה המדויקת.

בוחרים סגנון וצבעים

כדי ליצור את המטבח המושלם, דרושה השקעה. אין בהכרח מדובר בהשקעה כספית, אלא בעבודת הכנה מעמיקה שבסופה תיבנה התוכנית הרצויה. נקודת ההתחלה עשויה להיות התבוננות בבית, בסגנון שבני הבית אוהבים ושבו הם בחרו, ובקשת הצבעים המאפיינת את החדרים השונים. בדרך כלל, בני הבית יעדיפו שסגנון המטבח יהווה מעין המשך לגישה העיצובית של הבית כולו. ישנם מקרים שבהם נרצה דווקא לרענן את הבית ולהוסיף לו גוון מיוחד באמצעות חדר המטבח. אם למשל מדובר בבית שמעוצב בסגנון כפרי וחדריו צבועים בגווני שמנת או אוקרה, הרי שאפשר לשלב במטבח גם צבעי תכלת וסגול כהה, ואף לבחור ריצוף בצבעים אלו. ניתן גם לשלב אריחי קרמיקה בדוגמאות ייחודיות וכך להפוך את המטבח לחדר חם וצבעוני יותר. יחד עם זאת, על אף הרצון לחדש וליצור מראה מיוחד באמת, כדאי לשים לב כי בכל זאת נשמרת רציפות סגנונית כלשהי בין החדרים השונים; עיצוב מטבח השונה באופן קיצוני מעיצוב שאר חדרי הבית, ייראה כנטע זר.

שילוב אלמנטים ייחודיים

כפי שכבר נאמר, מטבח החלומות יהיה כזה שישלב באופן מאוזן בין מראה ייחודי לבין שיקולים פרקטיים, ואכן כיום ניתן למצוא גדג'טים שונים, ואלמנטים שיתרמו למראה המטבח. יש מי בוחר להתקין למשל מתלה לסירים, וישנם נפחים המתמחים בהכנתם של מתלים בלתי רגילים בסגנון וינטז' או בסגנון תעשייתי. אפשר גם לבחור במידוף לצורך אחסון ולשלב מדפי עץ טבעי או מדפים בגוונים משלימים. בבתים אשר בורכו במטבח מרווח, רבים בוחרים ליצור אי המשמש גם כפריט עיצוב וגם כפריט פונקציונלי; כך ניתן ליצור שטחי עבודה נוספים, או להיעזר באי כמקום ישיבה. אם האי אכן משמש כמקום ישיבה, אפשר לבחור בכיסאות בר, וגם כאן אפשר לבחור בדגמים מקוריים שיוסיפו טאץ' נוסף לסגנון ההכללי. כסאות בר סטנדרטיים העשויים מעץ, אך גם יש כאלו בעיצובים גאומטריים המושכים את העין ואפילו כאלה המצוידים בריפוד.

הרכבת פינת אוכל

השלב הסופי בעיצוב המטבח, הוא כמובן הבחירה בפינת האוכל. למעשה, מומלץ לתכנן פינה זו כבר בשלבים מוקדמים, על מנת לוודא כי נותר מקום מספק לסועדים. מלבד זאת, כדי לבחור שולחן אוכל מתאים חשוב להגדיר מהו מספר הסועדים בשגרה, והאם יש צורך בשולחן הכולל הרחבות. בנוסף, את השולחן יש לבחור בהתאם למידות החדר, כיום במרבית המקרים להתאים את הדגמים השונים לצרכיה של המשפחה. כסאות אוכל ישלימו את הפינה, ובמקרה זה קיימות שתי גישות עיצוביות שונות; על פי גישה אחת יש להתאים את הכיסאות לשולחן במדויק, אך הגישה האחרת גורסת כי דווקא שוני בין הכיסאות לבין השולחן יוצר ניגוד ועניין. כך למשל שולחן בגוון עץ צבעי עשוי להשתלב היטב עם כסאות בגוון שמנת.

מכיוון שמטבח לא בונים בכל יום, ומפני שמדובר באחד האזורים המרכזיים בבית, עיצוב המטבח ותכנון פינת האוכל צריכים להיעשות בחוכמה ובתשומת לב. בכל מקרה של התלבטות או של חוסר ודאות, מומלץ להתייעץ עם אנשי המקצוע שישמחו לתרום מניסיונם.