טיפים לניקיון הבית

בית נאה ומעוצב לתפארת הוא רק ההתחלה. על מנת שניתן יהיה להמשיך וליהנות ממנו, יש לדאוג לניקיון הבית ברמה נאותה. רק כך ההשקעה הגדולה ברהיטים ובעיצוב תהיה משתלמת. לכל אזור בבית ולכל סוג רהיט אופן הניקוי המתאים לו. על כך במאמר הבא.

ניקוי המטבח

המטבח הוא אחד האזורים המאתגרים ביותר מבחינת הניקיון, ולא בכדי. זהו המקום שבו מבשלים ואוכלים, ועל כן הוא מועד לפורענות. כוס משקה שנשפך, צלחת שנשברה, כל אלו מותירים את רישומם ולעתים נדרש לבצע ניקוי יסודי ומעמיק יותר. הקושי המשמעותי ביותר בניקוי המטבח הוא הצורך להסיר שכבות שומן שדבקו בארונות המטבח. ניתן כמובן להשתמש במוצרים תעשייתיים שונים, אך אם חומרים אלו חסרים בבית, או אם מחפשים אפשרות אחרת – יש פתרון. ניתן למשל ליצור תכשיר ניקוי תוצרת בית ולערבב שתי כפות של אבקת אפייה בכף של שמן. טובלים מברשת ניקוי בתערובת ומתחילים בעבודה. גם את הכיורים מטבח לנקות, וזאת ניתן לעשות בקלות באמצעות שימוש בלימון ומעט מלח. מרטיבים את הכיור, שופכים קצת מלח ומנקים בעזרת הלימון החתוך. המיקרוגל דורש ניקוי מדי פעם וגם אותו ניתן לנקות בעזרת חומרים טבעיים. שמים בקערה שניתן להכניס למיקרוגל את המרכיבים הבאים: מים, רבע לימון (לא סחוט) ומכניסים אותה למיקרו לשלוש עד חמש דקות בעוצמה מקסימלית. בסיום יש להמתין מעט ולאחר מכן לנגב.

ניקוי ספות וכורסאות

כורסאות וספות מצריכות ניקוי סדיר שנועד להסיר כתמים המצטברים עליהן מדי פעם, אך כמובן שעדיף לנסות להסיר את הכתם במהירות האפשרית כבר לאחר שהוא נוצר. הניקוי של הכתם הופך להיות קל הרבה יותר אם בבית ישנו סלון בד רחיץ. סלון זה עשוי בדרך כלל מבד סינתטי שקל הרבה יותר לנקות אותו, מכיוון שהכתם נספג בבד במידה מועטה. ספות מעור הן קלות יחסית לניקוי, וניתן לנקות אותן בעזרת מגבונים לחים שאינם מבושמים. כדי לוודא שמנקים את הספה כראוי כדאי להתייעץ בעת רכישת הספה באשר לאופן הניקוי המומלץ. אחד החומרים שבהם ניתן להסתייע הוא החומץ הלבן, שמלבד הסרת כתמים יוצר שכבת בידוד להגנה על הספה. יחד עם זאת יש לשים לב שמדובר בחומר חזק מאוד ויש צורך לדלל אותו. ניתן גם לשפוך מעט חומץ על מטלית ניקוי ולנקות בעזרתה את הספה. בכל מקרה, לפני התחלת הניקוי יש לבדוק האם על הספה קיימת תגית המציינת הנחיות מיוחדות. לפני שמשתמשים בחומר כדי לנקות את הספה כולה, כדאי למרוח מעט מחומר הניקוי על אזור מוסתר של הספה, כדי לבדוק את תגובת הבד.

ניקוי רהיטים מעץ

רהיטים מעץ נוטים לעתים קרובות להינזק, להישרט ולהתלכלך, וקיימות שיטות שונות שיסייעו להחזיר להם את הברק הטבעי שלהם. במקרה זה ניתן ליצור חומר ניקוי ביתי בעזרת כוס שמן זית וחצי כוס חומץ. לאחר הערבוב ניתן להספיג את החור במטלית ולנקות את הרהיט. אם מעוניינים להסיר כתמים שנוצרו בשל צבעים וטושים ניתן להשתמש בספוגית ייעודית, אך אפשר לנסות ולנקות את הכתם בעזרת מריחה של משחת שיניים. את המשחה מורחים על אזור הכתם, ממתינים כמה דקות ומנגבים. הניגוב רצוי שיתבצע באמצעות מטלית מיקרופייבר עדינה על מנת למנוע היווצרותן של שריטות חדשות ברהיט. יהיה חומר הניקוי אשר יהיה, לפני תחילת השימוש בו יש לוודא את התאמתו לסוג העץ של הרהיט על מנת למנוע נזק לכל הרהיט.