עיצוב מסורתי או חדשני – מה מתאים בשבילך

בתחום עיצוב הבית, נחלקים רוב האנשים לשני מחנות עיקריים. יש מי שמעדיף את העיצוב המסורתי המשדר חמימות  וביתיות, ויש מי שמעדיף מראה עדכני וחדשני המקפיד לפעול בהתאם לצווי האופנה העכשווים. לא תמיד פשוט להכריע בין שני סגנונות אלו, ולכל אחד מהם יתרונות משלו. המדריך הקצר הבא עשוי לסייע למתלבטים.

אפיון המרחב הקיים

אופן בנייתם של דירות ובתים השתנה באופן משמעותי לאורך השנים. בעבר בבתים רבים מספר החדרים היה קטן יותר, אך המרחב הפנוי בכל חדר היה בדרך כלל גדול, והחדרים היו מרווחים. מי שיש ברשותו בית או דירה מרווחים הכוללים מרחב מספק, יכול בהחלט לשקול לבחור בריהוט מסורתי. הסיבה לכך פשוטה; ריהוט מסורתי נבנה לרוב מעץ מלא ומאסיבי שייראה שלא במקומו בחלל מצומצם. רהיטים מסורתיים נוטים גם להיות גדולים יותר, ועל כן הם תופסים מקום רב יותר. מי שגר בדירה קטנה עשוי לגלות כי רהיטים בסגנון מסורתי גורמים למראה עמוס היוצר תחושה מחזיקה. לכן, בבתים קטנים כדאי פעמים רבות לבחור ברהיטים "קלילים" יותר העשויים בסגנון חדיש ומודרני. רהיטים אלו יהיו מעוצבים בדרך כלל בקווים עדינים, אלגנטים ודקים ללא עיטורים המכבידים על הרהיט. יחד עם זאת, גם בדירות קטנות יש בהחלט מקום לשלב פריט ריהוט העשוי בסגנון מסורתי יותר. אם קיימת למשל פינת אוכל מרווחת, הרי שניתן להציב בה שולחן גדול עשוי עץ מלא שיוסיף את הטאץ' הביתי המבוקש.

כשמעצבים מחדש

גם בבית שבו הוחלט על כיוון מסוים, יש לעתים מקום לשינוי הסגנון. זוג הורים שילדיהם עזבו את הקן, והם מעוניינים כעת בעיצוב מחודש ובשיפוץ הבית, יכולים בהחלט לשקול לשנות את הסגנון. אם השיפוץ כולל למשל הורדת קירות על מנת להרחיב את חדר האורחים, הרי שיש מקום להחליף את שולחן הסלון ולבחור בשולחן גדול יותר. הרחבת הסלון תאפשר גם לרכוש כורסאות חדשות בסגנון מסורתי, כורסאות גדולות יותר שקודם לכן לא היה להן מקום מספק. במקרים אחרים, במיוחד כאשר המשפחה מתרחבת, שיפוץ הבית כולל דווקא חלוקה מחודשת של החדרים וצמצמום המרחב הקיים בכל חדר. במקרים אלו כדאי אולי לבחור ברהיטים בסגנון מודרני שיתאימו לצרכי המשפחה המשתנים. עם זאת, חשוב לזכור כי לא תמיד מומלץ לוותר לחלוטין על רהיטים מסורתיים. גם אם בוחרים בקו עיצובי מודרני ונקי, תוספת של כורסה עתיקה או של שידה שעברה במשפחה דורות רבים יוסיפו את הקסם הייחודי וישקפו את האופי של בני הבית.

פונקציונליות

עיצוב מחדש של הבית מחייב למצוא את האיזון הנכון שבין רצונות של בני הבית לבין השיקולים הפרקטיים. חזון והשראה הם חשובים בהחלט ליצירתו של בית החלומות, אך יש להתחשב בפונקציונליות של התכנון. בין אם בוחרים בעיצוב מסורתי ובין אם מעדיפים עיצוב מודרני, חשוב למשל לדאוג למקום אחסון מספק. בלאגן ואי סדר עלולים לפגום גם במראה של הבית המעוצב ביותר. גם הבחירה בחומרי הריהוט צריכה להיעשות בהתאם לצרכים העדכניים של בני הבית. אם בבית מתרוצצים ילדם קטנים כדאי אולי לוותר על רהיטי הזכוכית המודרניים ולהעדיף רהיטי עץ בעלי פינות עגולות ככל שניתן.

חשוב לזכור כי עיצוב הבית משקף את אופיים של בני הבית ואת אורח חיים. בשל כך, מפעם לפעם בהחלט מומלץ לעדכן את סגנון העיצוב הקיים על פי הצרכים החדשים.