פינת אוכל מעץ או מזכוכית?

לכל בית האופי המייחד אותו ובכל בית קיימים חדרים שבהם מבלים בני המשפחה ביחד. אך כמעט תמיד פינת האוכל היא אחד האזורים המרכזיים של הבית. מכאן החשיבות הרבה שיש לבחירה בשולחן מתאים שישרת את צרכיהם של בני הבית. פעמים רבות ההתלבטות נוגעת לחומר הגלם שממנו עשוי השולחן, ולא תמיד פשוט לבחור בין שולחן מעץ לבין שולחן מזכוכית. להלן כמה נקודות למחשבה:

התאמה לסגנון הקיים

פינת האוכל היא כאמור אזור מרכזי בבית ועל כן לבחירה בשולחן פינת האוכל משקל רב בקביעת אופי הבית והאווירה השוררת בו. הבחירה בחומר הגלם שממנו עשוי שולחן האוכל מושפעת בין השאר מסגנון העיצוב הקיים כבר בבית. שולחן מזכוכית יכול להשתלב היטב בבית המעוצב בסגנון מודרני או בסגנון תעשייתי, ולהוסיף ברק לפינת האוכל. אך אם אתם מעדיפים למשל את הסגנון הכפרי, שולחן זכוכית ייראה בו כנטע זר. עיצוב כפרי וחם מחייב בדרך כלל שימוש בחומרי גלם טבעיים, ולכן במקרה זה יש עדיפות לבחירה בשולחן העשוי עץ. קיימים כמובן סוגים רבים של עצים בדרגות עיבוד וליטוש שונות; מי שמעוניין לדבוק במראה הטבעי יכול למשל לבחור בעץ שעל פניו ניתן לראות את המרקם המיוחד שלו, ומי שמעדיף את המראה החלק יכול לבחור בעץ בעל ציפוי חלק. בנוסף, צבע העץ צריך להשתלב היטב בפלטת הצבעים של הבית וכדאי לשים לב שלא לסטות יותר מדי מהסגנון הקיים.

התאמה לצרכים של בני הבית

הבחירה בסוג חומר הגלם שממנו יהיה עשוי שולחן פינת האוכל תלויה גם בצרכים של בני הבית ובאורח החיים שלהם. כאשר מתלבטים בין שולחן אוכל מעץ לבין שולחן אוכל מזכוכית, חשוב לענות על שאלה מרכזית אחת – האם בני המשפחה נוהגים לארח לעיתים קרובות. שולחנות מעץ כוללים פעמים רבות חלקים המשמשים להארכת השולחן, כך שגם בפינות אוכל מצומצמות יחסית ניתן להציב שולחן בגודל סטנדרטי הכולל הארכות. שולחנות מעץ מאפשרים אם כן גמישות רבה בכל הנוגע לגודלו של השולחן; השימוש בהגדלות קיים לא רק בשולחנות בעלי הצורה המלבנית המסורתית, אלא גם בשולחנות עגולים, וכך יכולים בני המשפחה ליהנות משולחן שגודלו משתנה בהתאם לצרכיהם, מבלי להתפשר על הצורה שלו. ישנם גם שולחנות מזכוכית שניתנים להארכה באמצעות חומרים מתכתיים.

ומה עם הילדים?

כל זוג שכבר הקים משפחה, יודע כי לפני שממהרים לרכוש ריהוט חדש לפינת האוכל או לסלון, יש לוודא כי הוא ידידותי לילדים. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר במשפחה הכוללת ילדים קטנים; במקרים אלו יש להשתדל שלא לרכוש ריהוט בעל פינות חדות העלולות לפגוע בילדים, ומומלץ מאוד להימנע מחומרים שבירים. על כן, אם במשפחה ישנם ילדים קטנים ייתכן כי בני הזוג יעדיפו לבחור לפינת האוכל שלהם שולחן מעץ. בעת הבחירה מומלץ להעדיף בסוג עץ שיהיה קל לניקוי ולתחזוקה, כך שלא כל כתם קטן ייצרב בו.

בשורה התחתונה, שני סוגי השולחנות, מעץ או מזכוכית, עשויים להשתלב בבית ולהחמיא לעיצוב הקיים. השאלה המרכזית היא עד כמה השולחן משרת את מטרות המשפחה לטווח הקצר ולטווח ארוך גם יחד. לשאלה זו אין תשובה אחת, וכל משפחה מבצעת את ההחלטה על פי רצונותיה ובהתאם לצרכיה.