מיטות ילדים – מה חשוב לדעת?

שנת לילה איכותית חיונית בעבור כל אדם, במיוחד כאשר מדובר בילדים. שינה טובה מאפשרת לילד לעבד את החוויות שעברו עליו במהלך היום, ומעניקה לו את המנוחה הנדרשת לגופו. מכאן החשיבות הרבה שבבחירת מיטת ילדים מתאימה העונה על צרכיו של הילד. להלן מדריך קצר.  

התאמה לגילו של הילד

עד גיל מסוים ישן הפעוט בלול המותאם למידותיו הקטנות, אך בשלב מסוים ההורים מגלים כי הגיע הרגע שהפעוט כבר הפך לילד והם נדרשים למצוא לו מיטה המתאימה לצרכיו החדשים. אל דאגה, השלב שבו הילד צריך לעבור למיטה משלו יהיה ברור מאוד. בדרך כלל בתקופה זו ילד הישן בלול יתקשה למצוא תנוחה הנוחה לו, הוא לא יוכל להתפרש בנינוחות על המזרן, וההורים יהיו עדים לכך שפעמים רבות הרגל הזאת והיד ההיא מבצבצות מן הלול. רמז נוסף הוא כאשר הילד מטפס החוצה מן הלול (או לפחות מנסה…), וגם זהו סימן לכך שהגיע הזמן לעבור למיטת ילדים. הורים רבים מתלבטים האם במקרים כאלו יש לרכוש מיטת מעבר המתאימה לפעוטות שגדלו מעט, במיוחד אם מדובר בפעוט שמידותיו קטנות יחסית. אלא שפעמים רבות מיטות מעבר אלו אינן נחוצות ואין בהן יתרון ממשי לילד. מיטות מעבר משמשות בדרך כלל לזמן קצר בלבד, ומלבד גודלן הקטן יחסית אין הבדל אמיתי בינן לבין מיטות ילדים רגילות. על כן, במקרים רבים, רכישה של מיטות מעבר היא מיותרת ועדיף להשקיע את הכסף ברכישת מיטה איכותית ומעוצבת לילד.

בטיחות

כשמתכננים חדרי שינה לילדים אחד הדגשים החשובים והמרכזיים ביותר הוא הבטיחות. הורים רבים, במיוחד הורים שזהו ילדם הראשון, חוששים כי הילד עלול ליפול מן המיטה חלילה; אלא שאין סיבה לדאגה. כיום, ניתן לצייד את מיטות הילדים במעקה השומר על הילד מפני נפילה, וקיימת גם אפשרות לבחור במיטה מרופדת, שאף עשויה לתרום לנוחיותו של הילד. במקרים שבהם הילד חושש מן המיטה החדשה, מומלץ מאוד להגיע יחד איתו לחנות, לנסות את המיטה וכך להרגיע אותו ולהבטיח לו כי אין לו כל סיבה לחשוש. שיקול נוסף הוא הבריאותי, לרוב ילדים אינם סובלים מבעיות גב, אך על מנת לשמור על בריאות גופם ולאפשר שינה נוחה ומרגיעה, חשוב לבחור במזרן מאיכות גבוהה שיוכל לתמוך בגופו של הילד.

עיצוב

לאחר שנבדקה התאמת המיטה לגילו של הילד, ולאחר שנבחר הדגם המתאים וסוג המזרן הנכון, נותר לטפל בנושא נוסף, חשוב לא פחות, העיצוב. מכיוון שמדובר במיטה שנועדה לשמש את הילד, רצוי מאוד לשתף אותו בבחירה של המיטה שלו. את המיטה ניתן להתאים לעיצוב הקיים בחדר ולשלב בה את הצבעים האהובים על הילד. אם מדובר בהחלפה של מיטת הילד למיטת נוער, אז לעתים יש מקום לשקול גם עיצוב כולל של החדר ושל פינת העבודה, כך שהם יתאימו הרבה יותר לגילו של הילד שגדל בינתיים. בקישור הבא אפשר להתרשם ממגוון הדגמים הקיימים ולבחור בזה שמתאים ביותר לילד ולסגנון הייחודי שלו: