רהיטים מזכוכית – יתרונות וחסרונות

הזכוכית מלווה את החברה האנושית מאז האלף חמישי לפני הספירה. היכולת לעבד אותה במגוון רחב של צורות וצבעים והשקיפות האלגנטית שלה, הופכים אותה להיות אחד החומרים המבוקשים ביותר. אך האם ראוי להשתמש בה גם כשמדובר בעיצוב רהיטים?

שקוף שזה נקי

הזכוכית היא אחד החומרים הקלים ביותר לניקוי. משטחי זכוכית סופחים מעט לכלוך יחסית, ועל כן היא קלה לניקוי. מעבר לזה, המשטח החלק של הזכוכית מקשה מאוד על הצטברותם של עובש וטחב, מה שמקל עוד יותר את משימת הניקוי. מצד שני, אף על פי שמדובר בחומר שקל לנקות, זהו גם חומר שכמעט כל טביעת אצבע תיראה עליו. על כן, משפחות שיש להן ילדים קטנים יתכן וישקלו היטב אם לרכוש מזנונים או שולחנות סלון שמשולבת בהם זכוכית. אם מתעקשים, אפשר כמובן לבחור במזנונים גבוהים יותר בעלי דלתות זכוכית שהילדים יתקשו יותר להגיע אליהם. בכל מקרה, היום קיים מגוון רחב של  חומרי ניקוי מצוינים שמצריכים רק שפריץ קטן וניגוב במטלית לחה – קל.

אפשר להשוויץ

כולנו מכירים את הוויטרינות הישנות שקיימות בבית של כל סבתא כמעט. בדרך כלל היה מדובר ברהיטים כבדים מעץ כהה יחסית שבתוכו היו נשמרים כל אוצרות המשפחה שעם השנים היו מתרבים ומתרבים. מזכרות מטיולים שונים, תמונות של הנכדים, פסלי קרמיקה שבורים שעברו במשפחה במשך שנים ולא נעים לזרוק, ועוד כהנה וכהנה. המראה העמוס הזה נצרב בתודעתו של כל יליד הארץ, ועל כן יש הנרתעים מרכישה של מזנון בעל דלתות זכוכית. אלא שחשוב לזכור שכל הבלגן הזה שמאחורי דלתות המזנון הוא לא הכרח המציאות. להיפך. מזנון בעל דלתות זכוכית יכול לספק את ההזדמנות הנפלאה להציג אוסף היקר ללב בני המשפחה, או לבנות בר משקאות מרשים. הכלל המנחה העיקרי בהלבשת הבית (והמזנון) זהה לכלל העיקרי בתחום האופנה – להוריד את הפריט האחרון ששמת.

בקלילות

חדר הסלון, החדר המרכזי בבית, כולל לרוב רהיטים רבים שלעתים יוצרים מראה עמוס וגדוש מאוד. דווקא במקרים אלו, שימוש חכם בזכוכית יסייע לשדרג את המראה בצורה משמעותית. שולחן סלון בעל לוח זכוכית יכול להפוך את האווירה לקלילה הרבה יותר וגם שילוב של זכוכית בדלתות המזנון יסייעו לתחושה חופשית יותר. היום אפשר למצוא שולחנות סלון רבים המשלבים בין רגליים מעץ לבין משטח מזכוכית וכך יוצרים מראה מתוחכם ומעניין. טרנד נוסף הוא לבחור במעין מגירת אותיות דפוס גדולה שעליה מניחים משטח זכוכית שניתן להרמה. בתוך המגירה אפשר להניח פריטים שונים וכך לשוות לשולחן מראה ייחודי שניתן לרענן אותו מדי פעם.

זהירות, ילדים

ילדים הן אחת הסיבות העיקריות שבגללן רבים מחליטים להימנע מרכישת רהיטים הכוללים שימוש בזכוכית במיוחד בשולחן לסלון. אין מדובר רק בחשש שמא הילד ישחק כדורגל בסלון וינפץ את דלתות המזנון. החשש הוא בדרך כלל דווקא לחיי הילד ולא לשלמותו של המזנון. שולחנות סלון בעלי משטח מזכוכית למשל, עשויים להיות מצוידים בפינות חדות, ופינות חדות הן כידוע האויב של כל הורה. גם כשנמנעים מהשתוללות בחדר הסלון, מספיק ריצה לא זהירה או מעידה קטנה, והילד עלול לספוג מכה כואבת. לכן, אם יש בבית ילדים קטנים כדאי אולי להימנע משולחן זכוכית. מזנון בעל דלתות זכוכית הוא אופציה ריאלית יותר עבור הורים, בתנאי שאת משחקי הכדור משאירים מחוץ לבית.