עיצוב נכון של המטבח בבית

המטבח הוא במקרים רבים חלק מרכזי בבית ולכן העיצוב שלו יכול להיות תהליך מאוד מרגש. יחד עם זאת, אם לא נזהרים, עיצוב המטבח יכול להפוך לפרויקט מבלבל ומתיש. כשמתחילים לחשוב על עיצוב מחדש, חשוב לחשוב גם על הדרך.

הגדרת צרכים נכונה

הדרך למטבח המושלם מתחילה בהגדרה מדויקת של צרכי בני הבית. כאשר משפצים מטבח קיים סיכוי סביר כי הגודל שלו לא ישתנה, אך ניתן בהחלט לארגן אותו אחרת בהתאם לבעיות קיימות. לכן, לפני שמתחילים לבחור שיש וארונות כדאי לבדוק כמה שאלות בסיסיות. רצוי למשל לדעת מהו מספר האנשים הצפויים לעבוד במטבח באותו הזמן. אם מדובר ביותר מאדם אחד, כדאי לתכן את המטבח בהתאם, כך שיהיה מקום לכולם. חשוב לתכנן את משטח העבודה בהתאם לכלים החשמליים שיהיו עליו. אם מדובר במטבח קטן שמשטח העבודה בו אינו גדול, כדאי אולי לשקול למצוא פתרונות אחסון מתאימים לכלים השונים. מעבר לזה, כדאי להכין רשימה מסודרת של כל אותם הדברים המפריעים לכם במטבח הנוכחי, כך שניתן יהיה להתייחס אליהם בתהליך העיצוב מחדש.

מקום אחסון

אחד הדברים החשובים ביותר בכל הבית, אך במיוחד במטבח הוא נגישות וסידור נעים ונוח. על כן יש לתכנן היטב את נושא האחסון במטבח. כדאי לוודא כי הארונות שנבחרו אכן עונים על צרכי המשפחה, ורצוי לבדוק כי המדפים בארונות מסודרים באופן מתאים ונוח. לא תמיד יהיה צורך להחליף את כל ארונות המטבח. אם הם ממלאים נאמנה את צרכי המשפחה, אפשר בהחלט להחליף את הדלתות בלבד וכך לחדש את המטבח תוך צמצום ההוצאות הכספיות. ניתן גם לחדש את הדלתות באמצעות צביעה מחודשת, טפטים או מדבקות.

בחירת חומרים

כשבוחרים חומרי גלם לבניית מטבח חשוב מאוד לוודא כי מדובר בחומרים הניתנים לניקוי בקלות. כיום קיימות מספר אפשרויות לציפוי ארונות המטבח כשאחת הפופולריות שבהן היא הפורמייקה שנחשבת עמידה מאוד וקלה לניקוי. ניתן למצוא את הפורמייקה במגוון רחב של דגמים ועיצובים, כשבנוסף אליו ישנו גם המלאמין. גם את המלאמין ניתן למצוא במגוון של צבעים, אך יש המעדיפים דווקא את הפורניר. הפורניר הוא למעשה שכבה דקה שקולפה מהעץ, ולכן ניתן למצוא פורניר העשוי לא רק מהעצים הרגילים, אלא אף מעצים נדירים יותר כגון אבוני.

ריהוט חדר המטבח

לאחר שנבחר העיצוב המתאים, נותרה עוד החלטה אחת – איזו פינת אוכל תתאים למטבח. כאשר בוחרים כסאות אוכל ושולחן אוכל כדאי לשים לב למספר גורמים. כמות הסועדים הצפויה היא כמובן חשובה. אם מדובר בשולחן אוכל המשמש את המשפחה המצומצמת ניתן לבחור שולחן קטן יחסית, אך כדאי אולי לשקול בחירה בשולחן שיש לו הארכות שבעת הצורך ניתן לפתוח אותן בקלות. אם יש ילדים קטנים במשפחה, מומלץ אולי להימנע מכיסאות מרופדים שיהיה קשה לנקות, ואפשר לבחור כיסאות מעץ קל לניקוי ולשדך להן כריות נאות הניתנות לכביסה. הכי חשוב כמובן הוא לבחור בפינת האוכל שתשדר את האווירה הרצויה ושסביבה ישמחו בני הבית להתאסף לארוחה.